Skoro přesně po roce proběhl u naší jednotky, opět pod vedením Ing. Hynka Černého příslušníka HZS Středočeského kraje, odborný výcvik v záchraně osob, které se probořili na ledu.  Ve čtvrtek 25. února se na Bílou Vodu vydala nejenom naše zásahová jednotka, ale i družstvo sloužící směny HZS Karlovarského kraje ze stanice Sokolov a jednotka dobrovolných hasičů z Vintířova. Za krásného slunečného počasí, kdy teplota vzduchu vystoupala až na deset stupňů nad nulou, se vybraní dobrovolníci nasoukali do takzvaných suchých obleků a začalo s praktickým výcvikem.

Samozřejmě všemu předcházela teoretická příprava. Hynek Černý burcuje, aby se záchranáři vždy snažili komunikovat mezi sebou i zachraňovanou osobou. Zkoušejí se různé varianty a způsoby záchrany. Lano, hadice, nástavkový žebřík, plovák a další pomůcky využívají hasiči k záchraně osoby z vody. Jak řekl velitel chodovské jednotky přítomným novinářům „Při záchraně člověka z vody jde především o čas“. Opět se zkoušel nejlepší způsob záchrany s použitím technických prostředků, kterými disponuje naše jednotka, kterým je záchrana pomocí jedné hadice „C“. Zkoušen byl způsob záchrany, kdy zachraňovaný spolupracuje se zachráncem a způsob kdy je zachraňovaná osoba v šoku a fyzicky se brání záchraně. Doufáme, že náš kamarád instruktor Hynek, který opět strávil většinu času v ledové vodě, neodnese návštěvu v našich končinách nemocí jako v minulém roce a zase nám přijede ukázat způsoby a novinky ve způsobech záchrany osob z vody v zimních podmínkách.

Fotografie zapůjčil pro náš web Ing. Hynek Milota