Silný vítr orkánu Sabine o rychlosti až 150 km/h zasáhl na počátku týdne Karlovarský kraj. Na základě výstrahy meteorologů zasedal v neděli v podvečer krizový štáb města Chodov, který se připravoval na větší počet událostí. Byla přijata opatření k rychlému řešení očekávaných událostí. Od nedělní 18. hodiny byli v pohotovosti chodovští hasiči, pracovníci CHOTESu, městští strážníci a tým pro krizové řízení města. Hasiči drželi pohotovost přímo na zbrojnici z důvodu co nejrychlejšího výjezdu k zásahu. K prvnímu zásahu vyjela chodovská jednotka v souvislosti s projevy orkánu již v neděli večer. V pondělí držela naše jednotka pohotovost v síle tří zásahových družstev. Během dne jsme zasahovali u osmi událostí a to především v souvislosti se silním větrem. Dozvuky orkánu a to technickou pomocí odstranění padlého stromu na komunikaci, jsme řešili ještě ve středu 12. února. O výjezdech chodovských hasičů bylo informováno vedení města, které monitorovalo veškeré potřeby v rámci krizového řízení. Po dobu působení orkánu, nebyl nikdo ze zasahujících hasičů zraněn.

Během noci z neděle na pondělí a přes den v pondělí až do úterního rána provedli hasiči v karlovarském kraji celkem 358 zásahů. Z tohoto počtu se jednalo o 8 dopravních nehod, 8 požárů, 2 plané poplachy, 1 únik nebezpečných látek a 2 záchrany osob a zvířat. Ostatní tvořila technická pomoc, nejčastěji odstranění spadlých stromů na silnice, domy či zaparkovaná auta. Další častou pomocí, konkrétně ve 46 případech, bylo odstranění nebezpečných stavů převážně u uvolněných částí střech různých domů. Hlášení o událostech přijímali operátoři Telefonního centra tísňového volání na linkách 150 a 112. Informace o potřebě zásahu hasičů byly předávány také z tísňové linky Policie ČR. Během pondělních čtyřiadvaceti hodin takto přijali celkem 529 hovorů, kdy bylo potřeba zásahu hasičů. Nejvíce volání bylo v době mezi šestou a osmou hodinou ranní. Operátoři tísňové linky na Krajském operačním a informačním středisku v Karlových Varech také odbavovali tísňové hovory pro další kraje v republice a to nejvíce pro Plzeňský, Středočeský, Jihočeský a kraj Vysočina.

Druhá polovina článku se statistickými údaji zásahů v karlovarském kraji, převzata ze stránek HZS Karlovarského kraje. Redakčně upraveno.

Oficiální informace města Chodov k očekávanému působení orkánu Sabine:

"Obyvatelé Chodova a okolí se musí připravit na potíže, které může způsobit extrémně silný vítr. Město zasáhne v neděli večer, přičemž nárazy větru kolem 100 km/h se mají podle předpovědi objevovat už kolem dnešní půlnoci.

Vítr má v Chodově kulminovat mezi 5. a 7. hodinou v průběhu pondělního rána, kdy mohou nárazy dosáhnout až 125 km/h. V této době se rovněž očekává intenzivní déšť, kroupy a sníh.

Od nedělní 18. hodiny jsou v pohotovosti chodovští hasiči, pracovníci CHOTESu, městští strážníci a tým pro krizové řízení města.

Ten doporučuje, aby už od dnešní půlnoci lidé nejezdili ve výtahu, dobili si zdravotnická zařízení, mobily a notebooky. Je vysoce pravděpodobné, že dojde k dlouhodobějším výpadkům elektřiny.

Dále je doporučeno nechodit do parků, nezdržovat se u stromů a nízkých budov. V této souvislosti bude do odvolání uzavřen také městský hřbitov.

Rodiče by měli zvážit, zda pošlou své děti do školy. Všechna školská zařízení však budou otevřena! Ředitelé škol jsou o situaci informováni.
Hasiči upozorňují, že není vhodné volat na tísňové linky banální záležitosti, jako je například přerušení dodávky elektřiny. Jejich prioritou bude záchrana životů, zdraví a majetku.

Informace o situaci a doporučení lze sledovat také na FB stránkách Hasiči Chodov či v celostátních médiích. Je vhodné mít připravené rádio s bateriemi."

 

Ve středu 5. února vyhlásilo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach pro dvě jednotky na ohlášený požár osobního vozidla. K zásahu jsme vyjeli cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Tatra 815 TERRNo1 v čase 09:08 hodin. Osobní vozidlo bylo na parkovišti mezi dalšími vozidly, k plamennému hoření už nedocházelo. Požár byl hašen pomocí přenosného hasicího přístroje, který poskytli zaměstnanci autosalonu, ještě před příjezdem naší jednotky na místo zásahu. Průzkumem s využitím termokamery byly zjištěny vysoké teploty v motorové části. Hasiči provedli dohašení pomocí vysokotlakého proudu.

Ve středu 5. února ráno vyhlásilo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach pro naši jednotku na technickou pomoc, odstranění stromu ze silnice mezi Chodovem a Božičany. K zásahu jsme vyjeli cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Tatra 815 TERRA v čase 05:09 hodin v době výpadku elektrické energie v celém městě. Po příjezdu na místo jsme provedli zajištění místa zásahu z důvodu silného ranního provozu na komunikaci a odstranění padlého stromu bránícího provozu.

V úterý 4. února vyhlásilo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach pro naši jednotku na technickou pomoc, odstranění stromu z komunikace. K zásahu u Tatrovic jsme vyjeli cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Tatra 815 TERRA v čase 09:45 hodin. Po příjezdu zasněženou krajinou, jsme provedli odstranění padlého stromu bránícího provozu, pomocí motorové řetězové pily.

V pondělí 3. února vyhlásilo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach pro naši jednotku a jednotku Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje centrální stanice Karlovy Vary. K zásahu záchrany osoby v ulici Husova jsme vyjeli cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Tatra 815 TERRA v čase 10:07 hodin. K zásahu vyjela také Zdravotnická záchranná služba, Policie ČR a Městská policie. Na místě nalezena mrtvá osoba.

Na začátku roku, vybraní členové naší jednotky společně s kolegy z JSDH Pozorka, Nejdek, Tašovice, Jáchymov a Horní Blatná, absolvovali několika denní školení k získání oprávnění pro práci s motorovou řetězovou pilou. Kurz byl rozdělen na teoretickou část, při které si vysvětlili zásady BOZP, strojní specifika motorových pil a základní techniky kácení a havarijního kácení stromů. Praktická část se odehrávala ve vybraném lesním úseku se svolením majitele. Pod dohledem zkušených lektorů probíhalo samotné kácení, odvětvování a řezání stromů. Budoucí pilaři si zkoušeli základní techniky kácení, odvětvování a řezání stromů, které se naučili v teoretické části. Po ukončení práce následovalo důkladné čištění pil, mazání a broušení řetězů. Celý kurz byl zakončen závěrečným testem a praktickou zkouškou. 

V úterý 28. ledna vyjíždíme na příkaz Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje na technickou pomoc, únik ropných produktů do ulice Tovární. K zásahu u polikliniky vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Tatra 815 TERRA v čase 08:40 hodin. Po příjezdu na místo je zjištěno, že došlo k úniku nafty z osobního automobilu. Jednotka provedla očištění komunikace od ropné skvrny pomocí sorbentu Öl-exhart.

 

V pondělí 27. ledna vyhlašuje Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje vyhlásilo poplach pro osm jednotek hasičů a to jak profesionálních, tak dobrovolných. Na tísňovou linku hasičů byl ohlášen kouř ze střechy lázní v Kyselce. Operační středisko vyslalo na místo jednotku Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje z centrální stanice Karlovy Vary, jednotku Sboru dobrovolných hasičů Kyselka, Vojenskou hasičskou jednotku Hradiště, jednotku Sboru dobrovolných hasičů Ostrov, jednotku Sboru dobrovolných hasičů Stružná, jednotku Sboru dobrovolných hasičů Hájek, jednotku Sboru dobrovolných hasičů Bochov a jednotku Sboru dobrovolných hasičů Chodov. Naše jednotka vyjela k zásahu s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Tatra 815 TERRNo1 v čase 12:19 hodin. První jednotky na místě zásahu zjistili průzkumem, že se nejedná o požár budovy, ale neohlášené pálení klestí za budovou lázní.

V neděli 26. ledna večer proběhl výcvik členů zásahové jednotky, kteří musí pravidelně jednou za tři měsíce absolvovat výcvik v dýchacím přístroji, pokud ho nepoužili u zásahu. K tomuto výcviku byli pozváni i dorostenci, kteří se připravují na budoucí zásahovou činnost. Ti byli zapojeni v průběhu výcviku do určitých úkolů, které museli plnit na příkaz velitele. Například to bylo sestavování a ustavování nastavovacích žebříků, příprava a zajištění hadicových vedení pomocí hadicový držáků. Po zopakování uživatelské kontroly dýchacích přístrojů, členové jednotky provedli rozvinutí jednoduchého útočného vedení na střechu garáže zbrojnice. 

Ve středu 22. ledna byl nahlášen na tísňovou linku TCTV 112 kouř z bytu panelového domu v Nové Roli. Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje vyhlásilo poplach pro pět hasičských jednotek. Byla vyžádána také součinnost ostatních základních složek integrovaného záchranného systému. Naše jednotka vyjela k zásahu s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Tatra 815 TERRNo1 v čase 20:57 hodin. Na místě je zjištěno, že došlo k požáru potravin v bytě.