V pátek 22. listopadu jsme zasahovali společně s jednotkou Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje stanice Sokolov, Zdravotnickou záchrannou službou Karlovarského kraje, Policie ČR a Městskou Policií Chodov na technické pomoci, otevření uzavřených prostor a záchraně zraněné osoby. Zásah v ulici Budovatelů byl komplikovaný bezpečnostními prvky na vstupních dveřích. Hasiči se dostali do bytu přes okno v nejvyšším nadzemním podlaží ze záchranného koše automobilového žebříku. Zraněná osoba je následně předána do péče zdravotnickým záchranářům a po základním ošetření je přenesena hasiči do sanitního vozidla.

Ve čtvrtek 21. listopadu nám vyhlásilo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach na nahlášený požár podzemních prostor v Dolních Nivách. K výjezdu je určena cisternová automobilová stříkačka CAS 20 T815 TERRNo1, cisternová automobilová stříkačka CAS 30 T815 TERRA a dopravní automobil DA-L1Z Iveco Daily. Po příjezdu na místo je zjištěn vycházející kouř ze sklepních prostorů budovy, která je nevyužívána. Velitel zásahu určuje průzkumné skupiny k provedení průzkumu a vyhledání osob, které by se mohli vyskytovat v objektu. V tento moment se dozvídáme, že se jedná o prověřovací cvičení jednotky v objektu obce. Objekt bývalé školy a školky se připravuje k provedení rekonstrukce s jiným využíváním. Cvičení shlédli zástupci obce Dolní Nivy, jelikož jsme se tento rok stali na základě dohody, místní jednotkou.

V úterý 19. listopadu odpoledne členové naší jednotky viděli ležet dítě na chodníku před školní jídelnou v ulici Smetanova. Velitel jednotky nahlašuje na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje výjezd jednotky s velitelským automobilem VEA Škoda Octavia v počtu 1+1 se zdravotním vybavením k poskytnutí předlékařské první pomoci. Na místě kolemjdoucí obyvatelé již volali zdravotnickou záchrannou službu na tísňovou linku 155. Tuto informaci ověřuje náš velitel přímo na Zdravotnickém operačním středisku.  Naši hasiči poskytují první pomoc chlapci, který byl zraněn, ale při vědomí.  Do příjezdu posádky záchranné služby sledujeme životní funkce zraněného chlapce a po příjezdu zdravotnických záchranářů, předáváme osobu se sdělením dosavadního poskytování první pomoci do jejich péče.

V sobotu 16. listopadu odpoledne krátce po 16 hodině vyjíždíme na příkaz Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje na technickou pomoc, spolupráci s IZS. K zásahu transportu pacienta pro Zdravotnickou záchrannou službu vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Tatra 815 TERRA. Na místě zajišťujeme se zdravotnickými záchranáři pacienta v domě a poté přenášíme zraněnou osobu do sanitního vozidla.

V pátek 15. listopadu vyhlašuje Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach naší jednotce na technickou pomoc, odstranění nebezpečných stavů. K úniku vody po technické závadě v panelovém domě ulice Rooseveltova vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Tatra 815 TERRA v čase 22:02 hodin. Na místě zjištěno, že obyvatelé domu dokázali již zastavit vodu sami. Bylo doporučeno nechat provést revizi elektro zařízení do kterých voda natekla.

Přesně v polovině listopadu letošního roku, jsme za přítomnosti vedení města, pozvaných hostů, členů sboru, převzali do užívání zbrusu novou zásahovou techniku. Město Chodov v rámci obměny vozového parku dle dlouhodobého plánu a provozní opotřebovanosti techniky, pořídilo pro chodovskou hasičskou jednotku zcela nové zásahové vozidlo. Tím je moderní vozidlo, které vzešlo z výběrového řízení, specifikováno dle nejmodernějších trendů. Jedná se o moderní víceúčelový automobil s označením DA-L1Z na podvozku značky Iveco předurčeného především pro plnění úkolů v oblasti ochrany obyvatelstva a krizového řízení.  

 Dopravní automobil DA-L1Z IVECO DAILY 4x2 9001.31.

Motor Iveco F1CFL411W o výkonu 132 kW splňující emisní normu Euro 6. Vozidlo je vybaveno šesti rychlostní plně synchronizovanou mechanickou převodovkou. Rozměrově je vozidlo dlouhé 7 234 mm, široké 2 010 mm, vysoké 2 740 mm. Provozní hmotnost je 2794 kg a nejvyšší přípustná hmotnost je 5200 kg. Je vybaveno systémy ABS, ASR, EPS, LDWS, couvací kamerou, přední kamerou s GPS.

Vozidlo, vybaveno sedadly pro 9 osob včetně řidiče, je primárně určeno pro dopravu hasičů a hasičského vybavení na místo zásahu, dále pak pro krizový štáb města Chodov, převoz materiálu k zásahu, evakuaci obyvatel a také pro pomocné práce pro město. Lze ho rovněž využít jako zázemí chodovské jednotky při dlouho trvajícím zásahu. Vozidlo je vybaveno základním hasičským materiálem pro poskytování předlékařské první pomoci, materiálem pro pátrání po pohřešovaných osobách. Šest sedaček posádky je polohovatelných a vyjímatelných, což umožňuje zvětšit nákladový prostor, který je standardně oddělen uzavíratelnou přepážkou. Nákladový prostor je vybaven sklopnými lavicemi a stolem, základním týlovým zařízením, elektrocentrálou 2,3kW a je upraven na připravovanou kontejnerovou přepravu malých technických kontejnerů. Vnitřní naviják umožní naložení kontejnerů s materiálem a náčiním, kdy kontejner bude o rozměrech 1500x950x1700 mm. Jednotlivé kontejnery se plánují pořídit v rámci dovybavení vozidla.

Vozidlo je vybaveno technickými prostředky pro spojení s operačním střediskem a to radiostanicí THP 700 nejnovější verze, radiostanicí Mototrbo DM 4600 a SW s aplikací GINA.

Vůz vyrobila společnost THT Polička a město Chodov za něj zaplatilo 2,4 milionu korun s DPH. Karlovarský kraj (http://www.kr-karlovarsky.cz/, http://www.zivykraj.cz/) přispěl formou dotace na nákup částkou ve výši 450 tisíc korun.

Ve středu 13. listopadu, po návratu druhého družstva naší jednotky z požáru v Novém Sedle, vyhlašuje Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach znovu. K úniku ropných produktů na vozovce v ulici Školní vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Tatra 815 TERRA v čase 11:17 hodin. Na místě je zjištěn únik paliva z neznámého vozidla v ulici Školní a ulici Karlovarská.

Ve středu 13. listopadu, v době kdy jedno družstvo naší jednotky zasahuje v Kraslicích při spolupráci složek IZS, vyhlašuje Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach pro druhé družstvo jednotky Chodov. K ohlášenému požáru bytu v Novém Sedle vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Tatra 815 TERRNo1 v čase 10:14 hodin. K zásahu jsou také vyslány jednotky Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje stanice Sokolov, Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje stanice Chemické závody Sokolov a jednotka Sboru dobrovolných hasičů Vintířov. Jsme na místě jako první a průzkumem zjišťujeme, že došlo k zakouření bytu zplodinami hoření od požáru potravin.

Ve středu 13. listopadu vyhlašuje Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach naší jednotce na technickou pomoc, spolupráci se složkami IZS. K zásahu spolupráce s Policií ČR při pátrání po pohřešované osobě v Kraslicích vyjíždíme s dopravním automobilem DA-L1Z v čase 08:12 hodin. Pátrání po pohřešované osobě probíhalo v terénu na Kraslicku již v nočních hodinách, kdy na místě byly jiné jednotky hasičů. Po příjezdu na místo shromaždiště zasahujících složek, čekáme na pokyny velitele zásahu. Tím je dle zákona, při tomto druhu zásahu, vždy příslušník Policie ČR. Policie ČR provádí další úkony prověřování možného výskytu osoby i mimo spolupráci s hasiči. Po našem příjezdu jsou policií ověřovány další informace. Po získání informací o pohybu osoby, je zásah v Kraslicích ukončen s pozitivním výsledkem.

Dnes, krátce po druhé hodině v noci, jsme vyjeli na záchranu osoby do ulice Lesní. K zásahu, kdy byl vyžádán výjezd s AED k osobě v bezvědomí, jsme vyjeli s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 T815 TERRA. Na místě spolupracujeme s hlídkou městské policie, posádkou Zdravotnické záchranné služby a hlídkou Policie ČR.

V pondělí 11. listopadu vyhlašuje Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje vyhlašuje poplach naší jednotce potřetí a i tentokrát to bylo na požár. Krátce po dvacáté hodině přijali hasiči na lince TCTV 112 hovor z Domova mládeže v Karlových Varech, podle kterého se v prostorách objektu šíří kouř. Podle oznamovatele bylo v tu chvíli v internátu ubytováno téměř pět set osob. K požáru do karlovarské městské části Drahovice vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Tatra 815 TERRNo1. Na místě již zasahují další povolané jednotky hasičů. Celkem bylo evakuováno 335 osob a na místě zasahovalo 6 hasičských jednotek a další specialisté ve spolupráci s městskou policií a Policií ČR. Další info a fotografie na webu HZS Karlovarského kraje zde.

Video reportáž ze zásahu zde.