8. června dopoledne patřilo každoroční akci, kterou pořádalo DDM Bludiště ve spolupráci se střediskem prevence MP Chodov a chodovskými hasiči s názvem "Branný den". Hlavním prvkem byla detektivní hra „Kdo vyloupil chodovskou banku?“, během které museli žáci chodovských škol odhalit pachatele loupežného přepadení chodovské banky. Všichni dostali k dispozici indicie a rébusy, s jejichž pomocí museli pátrat po pachateli. Během akce byly připraveny různé stanoviště, které jednotlivé třídy navštívily. Chodovští hasiči měli na starosti přípravu táboráku k opečení buřtů a stanoviště střelby ze vzduchové pušky. Na závěr po vyhodnocení hry byla předvedena hasičská technika včetně výroby oblíbené pěny.

Ve čtvrtek dostali hasiči jednu ze zvláštních žádostí o pomoc od vedení našeho města. Úkolem bylo přesunout novou technologii na zpracování jídelních zbytků tzv. "kompostéru" do určených prostor školní jídelny. Hasiči ve spolupráci s firmou CHOTES využili svých odborných znalostí a vzhledem k rozměrům si s poměrně těžkým úkolem a prostřednictvím bezpečného postupu poradili. Nový kompostér zpracuje všechny syrové i vařené zbytky jídel. K přeměně na výživný substrát dochází do 24 hodin díky mikroorganismům Acidulo. Technologie disponuje také nano filtry, které zamezí produkci škodlivých plynů. Celý proces kompostování je automatický a bezzápachový.  Kromě potravin z jídelny se přidávají do kompostéru i nesnědené svačiny žáků. Stroj vyrobí substrát, který má další využití, například k hnojení.

Na konci října, v neděli 22. října, proběhlo v rámci přeshraniční spolupráce s německými partnery z Oelstnitz společné setkání mladých hasičů z obou partnerských měst. Společně navštívili profesionální hasiče v Sokolově a v Chemických závodech. Zde proběhly přednášky a exkurze včetně praktické ukázky zásahu na likvidaci nebezpečných látek. V rámci ekologických témat "Na stopě Klimatu" společná výprava navštívila a seznámila se s vodní plochou Bílá Voda. Tímto děkujeme za spolupráci kolegům z Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje územního odboru Sokolov ze stanice Sokolov a stanice Chemických závodů.

Ve čtvrtek 20. července navštívily chodovské hasiče děti z příměstského tábora pořádané DDM Nová Role. Celé dopoledne byly provázeny velitelem jednotky v prostorách zbrojnice, kde byla představena technika a vybavení jednotky. Děti byly seznámeny s organizací požární ochrany v Chodově a vyzkoušely si hašení požáru pomocí ručních hasicích přístrojů. Nechyběla přednáška o prevenci a chování v různých krizových situacích jako je požár, dopravní nehoda, byly zopakovány tísňové linky a padlo mnoho dalších informací týkající se preventivně výchovné činnosti. Na závěr se projely v našem hasičském autíčku. Děti si z příjemného a slunečného dopoledne odnesly nejen pěkné zážitky, ale i cenné informace.

Začátkem týdne byla hasičská zbrojnice a prostor MZS vyhrazen pro všechny děti z mateřských škol v Chodově.  Navštívili nás také klienti Denního stacionáře v Chodově, všichni si to ve slunečném počasí velmi užili. V rámci pravidelné preventivně výchovné činnosti jsme spolupracovali tradičně s velitelem MP Chodov Ladislavem Staňkem, který ve svém stánku upozorňoval děti hlavně na všechny nástrahy týkající se prázdninových a letních radovánek.Hasiči předvedli tradičně svojí techniku, dětem byly formou her vysvětleny zásady chování při mimořádných událostech, vyzkoušely si samozřejmě hašení vodou a hasičskou přilbu. Také byly svezení hasičským autíčkem "speciál" a vše bylo zakončeno sladkou odměnou.

Moc příjemné poděkování od vedení Základní školy Chodov Nejdecká ulice, obdrželi členové Sboru dobrovolných hasičů v Chodově a městská policie Chodov, a to pod vedením svých velitelů, za uspořádání ukázek v rámci preventivně výchovné činnosti pro žáky této školy. Tímto se opět potvrzuje, že tato naše práce v rámci prevence, má smysl. Článek o této návštěvě je na našem webu uveřejněný 16. června. Foto u tohoto článku: Základní škola Chodov, Nejdecká 254

Plné znění děkovného dopisu.

„Vážení,

chtěla bych Vám oběma touto cestou moc poděkovat za uspořádání ukázek IZS pro naše žáky. Děti měly možnost seznámit se s prací hasičů, policistů a fungováním integrovaného záchranného systému. Pro většinu z nich bylo překvapivé, jak je Vaše práce náročná, nebezpečná a záslužná. Přítomní velice oceňovali Vaši vstřícnost a osobní nasazení při ukázkách hasební techniky, zacházení s ní i praktické ukázky velmi potřebného poskytování první pomoci. Musím říci, že si děti odnesly mnoho nových informací i dovedností. Druhý den nás ráno překvapily děti z autistické třídy a středně těžkým mentálním postižením, které si po příchodu do školy začaly "hrát" na pana Staňka, kopírovaly jeho techniku PP, poslouchaly dech zachraňovaného a uvolňovaly mu dýchací cesty. Tak jsem i já, která se bohužel ukázky nemohla zúčastnit, viděla na vlastní oči, jak zachraňovat osobu se zástavou dechu. Akce byla pro naše žáky velice přínosná a děkujeme moc za možnost IZS navštívit. V příloze Vám posíláme foto z akce.

Ještě jedno velké poděkování a to za stěhování kopírky do školy, velmi nám pomůže při individualizaci výuky.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Mgr. Iva Jurnečková

Základní škola Chodov, Nejdecká 254, okres Sokolov, příspěvková organizace

Nejdecká 254, 357 35 Chodov“