Trochu opožděně, přesto přináším článek o letní aktivitě mládeže. Letošní letní tábor hasičské mládeže proběhl od 18. července do 3. srpna ve městě Opočno v Královehradeckém kraji. Tábora se zúčastnilo 14 dětí a přiměřený počet dospělých. Hlavní vedoucí tábora Standa pro nás přichystal program na celou dobu tábora s heslem „Adrenalin kam se podíváš“. Každý druhý den byl situován v táboře s možností sportu, koupání a dalších aktivit.

 Již druhý den po příjezdu, pro nás připravil hlavní vedoucí tábora malé překvapení v podobě projížďky v bojovém vozidle pěchoty provozované soukromníkem nedaleko Opočna. Tuto jízdu si všichni náležitě užili.

První vzdálenější výlet jsme podniknuli do vojenského muzea Králíky, kde jsme si prohlédli vnitřní expozici a také kolovou i pásovou techniku na venkovní ploše muzea. Poté celá skupina pokračovala do Petříkova v Jeseníkách na bobovou dráhu. Tato dráha byla zajímavá tím, že vedla částečně lesem. Někteří neměli vůbec respekt před rychlostí a bylo to taky vidět i slyšet.

Další výletní den jsme zavítali do Orlických hor, kde se v okrese Rychnov nad Kněžnou nachází pevnost Hanička. Leží zhruba 5 kilometrů vzdušnou čarou od Rokytnice v Orlických horách, nedaleko státní hranice s Polskem, ovšem v roce 1938 zde byla hranice s tehdejším Německem. Dělostřelecká tvrz Hanička patřila do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech minulého století proti tehdejšímu rozpínajícímu se Německu. Po skončení prohlídky a procházky lesem nás vedoucí tábora odvezl přes hluboký les, kde silnice byla od státní hranice asi 5 metrů, do Českých Petrovic, aby nám zase připravil překvapení. Překvapením byla jízda na teréních kárách po sjezdovce. Terénní káry jsou unikátní stabilní vozítka zkonstruované pro bezpečnou jízdu z kopce, řízenou řidítky a brzděnou kotoučovou a bubnovou brzdou. Po nasednutí vás na vrchol kopce dopraví lyžařský vlek. Pro jízdu dolů si vyberete sami vlastní trasu po sjezdovce. 24. července jsme jeli za Hronov do Velkého Dřevíče, kde si většina vyzkoušela jízdu na motokárách na kryté motokárové dráze - 4 výškové úrovně trati, 13 klopených zatáček, sjezd tunelem, rychlostní rovinky, časomíra, délka 710 m. Pro některé to byl až moc velký adrenalin.

O dva dny později, nás Standa zavezl k návštěvě hasičské stanice do města Hradec Králové. Tato stanice je centrální a je kategorie C3. Hasiči na této stanici disponují moderní hasičskou technikou a vybavením. Po stanici nás provedl Standovo kamarád a ukázal nám vybavení stanice a představil mobilní techniku. Při naší návštěvě došlo k výjezdu družstva potápěčů.

Nebyl by to hasičský tábor bez možnosti vidět hasiče v akci. Při provozování sportu v táboře se kolem nás začali sjíždět hasičské jednotky k požáru rodinného domu v Opočně. Do likvidace požáru se zapojili dvě profesionální a tři dobrovolné jednotky. Požár vypadal trochu dramaticky, jelikož od rodinného domu začala hořet tráva pod zámkem. Ale jednotky na místě vše dobře zvládnuli a zabránili k rozšíření požáru. Jeden den jsme navštívili multikino CineStar v Hradci Králové, kde každý byl na projekci filmu podle vlastního výběru. Výběr filmu byl schválen vedoucími.

29. července jsme udělali malou zajížďku do sousední Dobrušky, kde jsme byli nahlášeni na exkurzy u Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu Armády ČR. Geografická služba AČR je součásti ministerstva obrany České republiky, je určena ke geografickému zabezpečení ozbrojených sil České republiky a ve vymezeném rozsahu i aliance NATO a ozbrojených sil Evropské unie. Zabezpečuje geografické informace nezbytné pro jednotné řízení a velení a zajištění funkčností výcvikových, řídících a zbraňových systémů. Byla nám přestavena tvorba mapových podkladů, čtení map, ukázány některé možnosti využití map i prohlídka 3D ortofoto map. Tato návštěva se moc líbila a všichni si odnesli malé upomínkové předměty. Předposlední červencový den nás čekal největší adrenalin za celou dobu tábora. Vydali jsme se do Pece pod Sněžkou. Tam nám Standa ukázal, co nás tedy čeká. Byli jsme v adrenalinovém místě Relax park. Některým se zatajil dech při pohledu na bobovou dráhu. Ano největší atrakcí v celém Relaxparku je horská bobová dráha takzvaný "Alpine coaster". Dráha je dlouhá 900 m, z toho je 700 m sjezdu. Na horní stanici Vás dopraví vlek. No a pak dolů je to už jen o tom, jak se bojíte. V některých místech jedete i 8 metrů nad zemí. Bobový vůz může dosáhnout až 40 km rychlosti. Vozy  jsou dvoumístné. Někteří zvolili výlet na Sněžku, kde bohužel dost pršelo, a padali kroupy. Jednalo se však o výpravu dospělých. Někdo využil možnost prolézt tzv. „Opičí dráhu“. První srpnový den naše tábornická skupina vykonala poslední dálkový výlet a to do dvou míst naší země. První zastávka byla v Poličce v Továrně hasící techniky. Nosným výrobním programem THT, je výroba různých modifikací požárních automobilů, vozidel a kontejnerů pro technické zásahy, likvidaci ekologických havárií a speciálních vozidel dle požadavků zákazníků. Doplňkovým programem je výroba armatur a požárního příslušenství. V oblasti požárních vozidel jsou nejrozšířenější nástavby na tuzemských podvozcích TATRA, ale v současnosti je sortiment rozšířen na téměř všechny evropské značky podvozků. Proto nás také nejvíce zajímalo, jak daleko je výroba cisterny na podvozku Tatra, pro náš sbor. Jak jsme záhy zjistili, naše vozidlo stávající zatím jen z podvozku, stálo na volné ploše podniku. Nicméně jsme si prohlídli celou výrobní linku i venku odstavené vozidla, některé nově vyrobené a některé repasované. Mnohé upoutalo větší množství krásně repasovaných T148. Jak nám bylo vysvětleno, jedná se o zakázku ze Slovenska. Po návštěvě společnosti THT, naše výprava pokračovala směr Bouzov. Jedna část, ti kteří nabyli, šli na prohlídku hradu, ale většina směřovala k adrenalinové atrakci zvané „sportovní formule“. Sportovní formule jsou minikáry s nožním řízením a brzdami ovládanými ručně. Po speciální dráze ze zámkové dlažby o délce 525 m a šířce 2,2 m jsme se svezli svahem dolů ( samospádem ) rychlostí, jakou si každý zvolil sám a zpět na místo startu se nechal vyvést vlekem po dráze o délce 196 m. Délka dráhy celkem 721 m. Malé poruchy na kárách donutili jednotlivce zkusit jízdu po stejné trati na horských koloběžkách. Pohledem od horní stanice jsme měli celou dráhu jako na dlani. Jeden volný den u nás byla provedena kontrola z Ústřední odborné rady mládeže Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a byli spokojeni se stavem, který viděli. Předposlední den tábora, jedna skupina navštívila oslavy 130. výročí založení SDH Přepychy a druhá část se připravovala na pouť v Opočně. Slavná pouť zvaná Porciunkule je spojena s kapucínským raně barokním klášterním kostelem Narození Páně v Opočně. Porciunkulí, tj. malým podílem, nazval sv. František kostelík poblíž italského městečka Assisi, který se stal kolébkou jeho duchovního díla. Nakonec jsme se všichni zúčastnili tradiční akce plné atrakcí, prodejních stánků a občerstvení. Tato pouť byla zajímavá i tím, že v roce 2008 si Opočno připomnělo 940 let od první písemné zmínky v Kosmově kronice.

3. srpna tj. poslední den tábora všichni provedli likvidaci stanových přístřešků, sbalení věcí i spacáků a především uklizení našeho přiděleného prostoru a vydali se směr domov. Zdárným příjezdem do Chodova byl ukončen letošní tábor mládeže. Tímto chci poděkovat, že se všichni v pořádku vrátili a chci poděkovat především vedoucímu tábora Standovi, členům logistické skupiny Jitce a Lucii, odbornému konzultantovi Martině i oddílovému instruktorovi Pavlovi, za to, že tábor proběhl v pořádku, a já se vrátil domů vesel a zdráv. Dovětek: Jakube, až si zvykneš na seno, tak to už bude v pohodě.