Ve středu v noci 23. května a především ve čtvrtek v noci 24. května postihly karlovarský kraje velmi intenzivní bouřky s lokálním přívalovým deštěm. Tyto projevy počasí byly doprovázeny na mnoha místech vysokým počtem elektrostatických výbojů. Na některých místech kraje ve středu v nočních hodinách vyjížděly hasičské jednotky především na čerpání vody ze zatopených sklepů, ale i prověřováním možného nebezpečí v souvislosti s počasím. Naše jednotka vyjela ve středu 23. Května večer na příkaz Krajského operačního a informačního střediska Karlovarského kraje na oznámení o možném narušení stromu po úderu blesku. K zásahu vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20. Po příjezdu na místo zásahu v ulici ČSM je prováděn průzkum místa události. Na operační středisko je potvrzeno, že strom je viditelně po úderu blesku. Další podrobnější průzkum ale ukázal, že k narušení pevnosti stromu nedošlo a další bezprostřední nebezpečí nehrozí. V dalším průběhu noci již naše jednotka nevyjela.

Na základě projevů počasí ve středu a v návaznosti s dalším vývojem, kdy se očekávaly ještě silnější bouřky s přívalovým deštěm, nařídil Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje pro vybrané jednotky sboru dobrovolných hasičů v každé katastru obce s rozšířenou působností, pohotovost na vlastní stanici.

To znamená, že každá vybraná jednotka SDH, mělo oproti normálu stanoven čas výjezdu do dvou minut od vyhlášení poplachu. Naše jednotka byla v pohotovosti na zbrojnici ve čtvrtek 24. května od 16:30 hodin. Určené družstvo bylo připraveno k okamžitému výjezdu k zásahu. A to nastalo okolo půl sedmé večerní, kdy krajské operační a informační středisko krajských hasičů, nařídilo okamžitý přesun dvou jednotek SDH na centrální hasičskou stanici HZS v Chebu. Tou dobou totiž byly všechny jednotky hasičů sídlící v Chebu u zásahu a to většinou mimo město. Na stanici Cheb mimo naší jednotky, vyrazila ještě jednotka SDH Kynšperk nad Ohří. Zpět na základnu se naše jednotka vrátila krátce před desátou hodinou v noci. Po celou dobu bylo v pohotovosti v Chodově druhé družstvo s další zásahovou technikou.