Ve čtvrtek 4. dubna vyhlašuje Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach pro tři jednotky hasičů na požár lesa v karlovarské části Cihelny.  K zásahu vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Tatra 815 TERRNo1 v čase 13:14 hodin. Již při jízdě k zásahu je při průjezdu Jenišovem vidět na horizontu směrem na Plzeň velký kouř z lesa. V radiostanici je slyšet velitel první jednotky, která dojela na místo zásahu, jaký je rozsah požáru a povolání dalších hasičských jednotek na místo zásahu. Po příjezdu do Cihelen vidíme rozsah požáru již od silnice pod kopcem. Celý svah, který je po těžbě dřevní hmoty, je v kouři a v plamenech.

Ty jsou přiživovány silným východním větrem. Naše jednotka, která je na místě zásahu jako druhá v pořadí, dostává za úkol od velitele zásahu zaujmout požární obranu a zabránit šíření požáru na levém křídle požářiště a tím zabránit rozšíření požáru do vysokého lesa na kopci. Zároveň je část našeho družstva odeslána k blízké přehradní nádrži k vytvoření čerpacího stanoviště a plnění cisternových automobilových stříkaček, které budou provádět kyvadlovou dopravu vody.

Zásah byl náročný především fyzicky. Museli jsme zasahovat v příkrém kopci za použití dýchacích přístrojů. Především na začátku zásahu vytvářely plameny a kouř za podpory silného větru, prostředí jako při požáru v uzavřeném prostoru.  Daří se nám zamezit šíření požáru a postupně se pohybujeme požářištěm s útočným proudem a pokračujeme v hašení. V hašení nám pomáhá také vrtulník Letecké služby Policie ČR, který hasí pomocí bambi vaku. Všichni členové jednotky podali vysoké výkony, kdy se museli v dýchacích přístrojích a s hadicovým vedením pohybovat v celé délce svahu při sklonu terénu okolo 45°. Velitel družstva část zásahu prováděl navádění vrtulníku při shozech vody z bambi vaku a při vyhledávání skrytých ohnisek jsme také využívali termokameru. Prováděli jsme také průzkum v lese několik desítek metrů od požářiště ke zjištění, zda se požár nepřenesl dále od místa zásahu a nevytvořil nová ohniska.

Naše jednotka byla velitelem zásahu odeslána zpět na základnu po šesti hodinách hasebního zásahu a to krátce před osmou hodinou večerní. Velitel zásahu poděkoval členům chodovské jednotky za perfektně odvedenou práci. Večer jsou odeslány další jednotky hasičů zpět na základnu a na noc povolány nové jednotky. Celkem zasahovalo přes 70 hasičů ze 17 hasičských jednotek. Zásah byl ukončen až v pondělí 7. dubna.

Velitel družstva chodovské jednotky tímto děkuje našim členům za vysoké nasazení při tomto zásahu.