Ve čtvrtek 26. dubna byl na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje ohlášen požár výškové budovy v ulici Poděbradova. Operační středisko okamžitě vyhlašuje poplach všem jednotkám v prvním stupni podle požárního poplachového plánu a přidává ještě další jednotku. Naše jednotka vyjíždí k požáru v čase 11:32 hodin s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24. Prvotní informace při výjezdu k zásahu byla, že jsou vidět plameny a kouř v šestém patře. Ihned za první cisternou vyjíždí i druhá cisternová automobilová stříkačka CAS 20. Po příjezdu prvního družstva na místo zásahu, kde již zasahují hlídky městské policie a Policie ČR, je prováděn vnitřní tak i vnější průzkum. Vnějším průzkumem nebylo zjištěno žádné plamenné hoření ani vývin kouře z požáru, ale stěny balkónu v sedmém nadzemním podlaží vykazovaly silné zasažení zplodinami hoření.

Průzkum uvnitř budovy je prováděn takzvaně bojem, kdy průzkumná skupina ihned vytváří útočné hadicové vedení po schodišti. Na místo se dostavuje druhé družstvo jednotky Chodov, které dostává za úkol provést průzkum v patrech nad místem požáru. Na místo události se dostavují další povolané jednotky, kdy jsou vytvořeny další průzkumné skupiny k provedení dalšího průzkumu. Jednou z průzkumných skupin je posádka automobilového žebříku jednotky profesionálních hasičů z Karlových Varů, která zjišťuje vnějším průzkumem, zda došlo k zasažení balkonových částí nad místem požáru. První průzkumná skupina se dostává do zasaženého bytu a zjišťuje, že požár byl uhašen uživatelem bytu, kdy došlo k poranění na horních končetinách. Osoba je vyvedena před dům, kde jí byla poskytnuta předlékařská první pomoc do příjezdu Zdravotnické záchranné služby. Na místo požáru se dostavují zástupci vedení města a to starosta a místostarosta města Chodov.

Jsou kontrolovány byty v patrech nad místem požáru i pod místem požáru a je zkontrolován také přiléhající balkon vedle místa požáru na stejném patře. Je zjištěno, že se včasným zásahem uživatele bytu požár nerozšířil ani na žádný okolní balkon a ani do bytu. Počet jednotek je na místě zásahu postupně redukován a jsou odesílány zpět a svoje základny. Na místě zahajuje svoji práci vyšetřovatel požáru Hasičského záchranného sboru a Policie ČR. Zdravotnická záchranná služba provádí kontrolu zraněné osoby, kterou ponechává na vlastní žádost na místě události.

Vyšetřování požáru ukázalo, že došlo k požáru věcí na balkoně, kdy požár poničil také balkónové dveře a okno. Škoda a příčina jsou v šetření vyšetřovatelů. Místo požáru bylo předáno velitelem zásahu uživateli bytu s písemným záznamem o předání místa zásahu a následně se také poslední jednotka hasičů vrací na místo své dislokace.

 

Technika a jednotky na místě:

JSDH Chodov – CAS 24 T815 TERRNo1, CAS 20 T815 TERRNo1

HZS Karlovarského kraje stanice Karlovy Vary – CAS 20 T815 TERRNo1 „Cobra“, AZ 42 Iveco Magirus

HZS Karlovarského kraje stanice Sokolov – CAS 20 Scania, AZ 32 Iveco Magirus, VEA Toyota Hilux, VEA Škoda Yeti

HZS Karlovarského kraje stanice CHZ – CAS 24 Scania

HZS Karlovarského kraje UO Sokolov – VA VW Caddy, OA Hyundai ix35

JSDH Vintířov – CAS 30 Scania

JSDH Nová Role – CAS 20 Renault Midlum

ZZS Karlovarského kraje – VW Transporter

Policie ČR – 2x Škoda Octavia

Městská policie Chodov – Škoda Yeti