V pátek 11. května dopoledne byl na tísňovou linku ohlášen požár v panelovém domě v ulici Budovatelů. Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje dle zjištěných informací vyhlašuje poplach pro jednotky předurčené v prvním stupni podle požárního poplachového plánu. K zásahu vyjíždí naše jednotka s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24 a s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20, jednotka Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje stanice Sokolov s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Scania, Automobilovým žebříkem AZ 32 Iveco a velitelským automobilem VEA Toyota Hilux, jednotka Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje stanice Karlovy Vary s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 T815 TERRNo1 „Cobra“, jednotka Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje stanice CHZ Sokolov s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24 Scania, jednotka SDH Vintířov s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Scania.

Po příjezdu první jednotky na místo zásahu je prováděn průzkum, kterým bylo zjištěno, že je zakouřen jeden z bytů v nižším podlaží výškové budovy, požár byl lokalizován obyvateli domu a naštěstí se nerozšířil mimo kuchyň. Jednalo se o požár přípravě potravin na plynovém sporáku. Provádíme dohašení požáru a odvětrávání bytu. Hasičské jednotky jsou následně odeslány zpět na své základny. Na místo události se dostavuje vyšetřovatel požárů Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje.

A ještě dovětek. Na internetu se objevily dotazy, proč na tohle jede tolik hasičských jednotek. To, že se jedná o požár potravin, se zjistí až na místě zásahu, kdy první jednotka provede průzkum. Pokud je byt zakouřen zplodinami hoření, a že při tomto druhu požáru je těch zplodin dostatek, tak se zjistí, co hoří, až po provedení důkladného průzkumu. Průzkum musí vyloučit přítomnost osob ve všech částech bytu a někdy se lidé dovedou ukrýt do míst, kde by to nikdo mimo hasičů nečekal. Zároveň se musí vyloučit rozšíření kouře a tím i možného ohrožení osob v dalších částech domu. Takže hasiči provádí u zásahu mnoho činností, kdy musí dbát také na svoji bezpečnost.

Tím je dáno, že je potřeba provádět mnoho práce na více místech a není to jen o přímé hašení požáru. Ono se do dokončení průzkumu místa zásahu, v tomto případě ohlášeného požáru ve výškovém panelovém domě, počítá s tím, že došlo k požáru, který je již v plném rozvoji a mohou být ohroženy osoby v celém domě. Zkušeností tohoto druhu mají hasiči hodně a to i ze zásahů domů přímo v Chodově.