Hlavní stránka Informace JPO Ostatní zásahy Ve čtvrtek zasáhly náš region velmi silné bouřky

Fotografie

Ve čtvrtek zasáhly náš region velmi silné bouřky PDF Tisk
Napsal uživatel Jiří Kot   
Pondělí, 26 Červen 2017 08:22

Ve čtvrtek 22. června večer a v noci na pátek zasáhla náš kraj série několika silných bouřek doprovázených silným větrem. Bouřka za sebou nechala desítky popadaných stromů a dalších škod. Většina událostí se navíc stala mezi osmou hodinou večerní a půlnocí, bylo tak nutné záchranné práce řešit postupně. Hasiči v celém kraji tak přejížděli od události k události. Tísňová linka hasičů byla tak neustále přetížena a operační středisko vysílalo hasičské jednotky podle závažnosti událostí.

Chodovské jednotce byl první poplach vyhlášen krátce před půl devátou večerní na ohlášený výbuch a černý kouř v jedné z ulic města. Krajské operační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje okamžitě vysílá na místo čtyři jednotky hasičů. Naše jednotka vyjíždí s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24.

Na necelých dvacet minut byl ohlášen požár zahradních chatek v ulici Lesní s velkým zakouřením větší části ulice. K zásahu vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20.

 

Po příjezdu hasičských jednotek na místo událostí se v obou případech ukázalo, že nedošlo k žádnému požáru, ale vlivem silného nárazového větru došlo k zvednutí velkého objemu uhelného prahu z hnědouhelného lomu a výsypek do velké výšky a do velké vzdálenosti. Podobně to vypadalo i v dalších městech a obcích okolo lomu. Prach ze šachty byl v takovém množství a zabarvení, že z dálky vypadal jako hustá, dýmová clona velikého požáru, kdy tento mrak navíc protínaly blesky přicházející bouřky.

Naše hasičská jednotka byla operačním střediskem odeslána k řešení dalších událostí a to především odstraňováním padlých nebo vyvrácených stromů, které ohrožovaly okolí.

Na řešení těchto událostí jsme spolupracovali s městskou policií.  Řešené události namátkou. Ve Staré Chodovské spadlý strom urazil komín na rodinném domě. Na zahrádkářské kolonii spadl strom na zahradu a oplocení a uvěznil zde několik osob. Z Vintířovské ulice přišlo oznámení, že na zahradu rodinného domu se převrátila utržená autobusová zastávka a poničila altán.

Popadané stromy zkratovaly elektrické vedení na mnoha místech. Z důvodu velkého přetížení tísňové linky 112, byla přijímána oznámení na tísňovou linku městské policie Chodov také z Mírové, Chranišova. Ohlášen byl také pád stromu do kolejiště v ulici Krátká. Na SŽDC nahlášeno číslo železničního přejezdu a byl zastaven provoz vlaků.

Několikrát v Chodově také vypadl hlavní přívod elektrické sítě. Hlavní události se ihned řešily, zbytek se přesouval do fronty dle nebezpečnosti a neodkladnosti. Městská policie samozřejmě musela několikrát přerušit spolupráci s hasiči, jelikož řešila jiné druhy událostí bezpečnostního charakteru.

V karlovarském kraji byly všechny hlášené případy související s bouřkou odstraněny během noci, a v pátečních ranních hodinách hasiči vyjížděli k dalším událostem, které se v noci neprojevily.

Nejčastějším zásahem bylo odstranění spadlého stromu na silnici. Kromě toho několik stromů spadlo i na domy, a v několika případech poškodily dráty elektrického a telefonního vedení.  Spadlé dráty elektrického vedení pak na několika místech způsobily požáry suché trávy, například u Staré Role nebo u Velkého Luhu.

Během noci bylo krajské operační a informační středisko hasičů v Karlových Varech posíleno na maximální počet a zasedal také krizový štáb HZS.

Chodovská jednotka se podílela na řešení odstraňování následků nočních bouřek i v pátek, kdy k poslednímu zásahu v souvislosti se čtvrteční bouřkou, jsme vyjížděli 23. června v 17:17 hodin.

 
 

Tísňová volání

112

Jednotné evropské číslo tísňového volání


150

Hasičský záchranný sbor ČR

 

155

Zdravotnická záchranná služba

 

156

Obecní (městská) policie


158

Policie ČR

Důležité odkazy

Hlášení pálení

(elektronické hlášení pálení v Karlovarském kraji)

DPP Chodov

(digitální povodňový plán města Chodov)