Ve čtvrtek 22. června večer a v noci na pátek zasáhla náš kraj série několika silných bouřek doprovázených silným větrem. Bouřka za sebou nechala desítky popadaných stromů a dalších škod. Většina událostí se navíc stala mezi osmou hodinou večerní a půlnocí, bylo tak nutné záchranné práce řešit postupně. Hasiči v celém kraji tak přejížděli od události k události. Tísňová linka hasičů byla tak neustále přetížena a operační středisko vysílalo hasičské jednotky podle závažnosti událostí.

Chodovské jednotce byl první poplach vyhlášen krátce před půl devátou večerní na ohlášený výbuch a černý kouř v jedné z ulic města. Krajské operační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje okamžitě vysílá na místo čtyři jednotky hasičů. Naše jednotka vyjíždí s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24.

Na necelých dvacet minut byl ohlášen požár zahradních chatek v ulici Lesní s velkým zakouřením větší části ulice. K zásahu vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20.

 

Po příjezdu hasičských jednotek na místo událostí se v obou případech ukázalo, že nedošlo k žádnému požáru, ale vlivem silného nárazového větru došlo k zvednutí velkého objemu uhelného prahu z hnědouhelného lomu a výsypek do velké výšky a do velké vzdálenosti. Podobně to vypadalo i v dalších městech a obcích okolo lomu. Prach ze šachty byl v takovém množství a zabarvení, že z dálky vypadal jako hustá, dýmová clona velikého požáru, kdy tento mrak navíc protínaly blesky přicházející bouřky.

Naše hasičská jednotka byla operačním střediskem odeslána k řešení dalších událostí a to především odstraňováním padlých nebo vyvrácených stromů, které ohrožovaly okolí.

Na řešení těchto událostí jsme spolupracovali s městskou policií.  Řešené události namátkou. Ve Staré Chodovské spadlý strom urazil komín na rodinném domě. Na zahrádkářské kolonii spadl strom na zahradu a oplocení a uvěznil zde několik osob. Z Vintířovské ulice přišlo oznámení, že na zahradu rodinného domu se převrátila utržená autobusová zastávka a poničila altán.

Popadané stromy zkratovaly elektrické vedení na mnoha místech. Z důvodu velkého přetížení tísňové linky 112, byla přijímána oznámení na tísňovou linku městské policie Chodov také z Mírové, Chranišova. Ohlášen byl také pád stromu do kolejiště v ulici Krátká. Na SŽDC nahlášeno číslo železničního přejezdu a byl zastaven provoz vlaků.

Několikrát v Chodově také vypadl hlavní přívod elektrické sítě. Hlavní události se ihned řešily, zbytek se přesouval do fronty dle nebezpečnosti a neodkladnosti. Městská policie samozřejmě musela několikrát přerušit spolupráci s hasiči, jelikož řešila jiné druhy událostí bezpečnostního charakteru.

V karlovarském kraji byly všechny hlášené případy související s bouřkou odstraněny během noci, a v pátečních ranních hodinách hasiči vyjížděli k dalším událostem, které se v noci neprojevily.

Nejčastějším zásahem bylo odstranění spadlého stromu na silnici. Kromě toho několik stromů spadlo i na domy, a v několika případech poškodily dráty elektrického a telefonního vedení.  Spadlé dráty elektrického vedení pak na několika místech způsobily požáry suché trávy, například u Staré Role nebo u Velkého Luhu.

Během noci bylo krajské operační a informační středisko hasičů v Karlových Varech posíleno na maximální počet a zasedal také krizový štáb HZS.

Chodovská jednotka se podílela na řešení odstraňování následků nočních bouřek i v pátek, kdy k poslednímu zásahu v souvislosti se čtvrteční bouřkou, jsme vyjížděli 23. června v 17:17 hodin.