Hlavní stránka Informace JPO Jiné Podrobné přestavení nového zásahového vozidla

Podrobné přestavení nového zásahového vozidla PDF Tisk
Napsal uživatel Stanislav Šimral
Úterý, 09 Prosinec 2008 15:00

Nastala chvíle, kdy Vám můžeme představit nové vozidlo, které přibylo v garážích tatrovácké bašty - JPO Chodov.

Podvozek Tatra 815-230R55/451 4x4.2. Motor naftový, osmiválcový, vzduchem chlazený s přímým vstřikem paliva, splňující EURO IV typ T3D-928-30 o výkonu 325 kW/1 800 min-1 vybavený katalytickou redukcí paliva – AD Blue.
Převodovka mechanická, čtrnáctistupňová se synchronizací a posilovačem řazení. Zadní náprava trvale hnaná, přední přiřaditelná, nápravové uzávěrky. Přední náprava odpružená zkrutnými tyčemi, zadní pérování KING-FRAME.

• Obě nápravy vybaveny pneumatikami Michaelin, přední XZY3 a zadní XDY3
  • Délka 7680 mm Šířka 2 550 mm Výška 3 170 mm
  • Světlá výška při celkové hmotnosti 290 mm
  • Brodivost podvozku 800 mm
  • Provozní hmotnost 12 000 kg
  • Celková hmotnost 18 000 kg/ Technicky přípustná 19000kg
  • Maximální rychlost 140 km/h/ Konstrukční 100km/h
  • Měrný výkon 17,1 kW/t

Nástavba

Nástavba ocelová polepená oboustranně pozinkovaným plechem, vnitřní výbava provedena z hliníkového profilovaného plechu, boční otvory skříně jsou zakryty hliníkovými roletkami s průběžným madlem, na zadní skříni namontovány nahoru výklopné dveře.
Čerpadlo GODIVA o průtoku 2 000 l/min při tlaku 1,0 MPa 250 l/min při tlaku 4,0 MPa.
Nádrž nerezová monoblok rozdělená příčkou  - VODA 3400l, PĚNA 210 l

Celé vozidlo je olakováno barvou RAL3000, nárazníky bílá. Veškeré polepy včetně podběhů jsou z reflexní bílé fólie. Vozidlo je pro zajištění co nejlepší viditelnosti při zásahu a jízdě k němu vybaveno:

Diodová rampa Tesla XCCES, repro H100 umístěný v nárazníku
Přední maska: Led světla 2x Predátor2 + 2x Predátor2 Dual
Boky vozidla: 2x2 Led světla Predátor2 v úrovni nárazníku, v budoucnosti budou doplněna o 2x2 nad roletkami.
Záď vozidla 2x Hella Duraled

Záď vozidla měla být polepena reflexní fólií žluto-červené šikmé pruhy dle vozidel ze zahraničí. Hasičská vozidla se však řídí národní vyhláškou (nikoliv EN), která tuto úpravu neumožňuje.

Kromě standardní výbavy, kterou předepisuje vyhláška, je vozidlo vybaveno:

V kabině mužstva:

4x vyváděcí přístroje S2
4x svítilna Adalit Exx
5x radiostanice Motorola GP 340,360
1x detektor plynů Gas Alert Micro Clip

Radiostanice GM 360 a ovládání VRZ mají dělenou montáž a ovládací prvky jsou umístěny mezi velitelem a strojníkem na přihrádce pro dokumenty.

Nad strojníkem je display couvací kamery automaticky spínaný po zařazení zpátečky.

Samozřejmě nechybí pořádné trumpety.

V sedačkách mužstva a velitele jsou dýchací přístroje Dräger PSS 90, šestý je v držáku za strojníkem mezi skříňkou a krytem motoru.

Obě skříňky mají nahoře přihrádky na příslušenství dle Radvanic. V policích skříněk jsou vyndavací šuplíky, které budou tématicky rozděleny a označeny.

V levé přední skříni jsou na vysouvacích platech jednotlivé části vyprošťovacího zařízení Lukas. Vodorovné plato je navíc otočné a aretovatelné po 30stupních pro nastavení směru hadic při DN. Vyprošťovací zařízení je řešeno jako celek s trvale připojenými nástroji, který je možno v případě nutnosti kdykoliv vyndat a přenést na místo události.

Dále jsou zde sorbety a skříňky s nářadím.

V levé střední skříni jsou umístěny pily, Saturn Oxy, rozkládací kužely na DN, Zdravotnické vybavení.

Levá zadní skříň pak skrývá další vychytávku v podobě na pevno umístěného přiměšovače AWG Z4, s přívodem z pěnidlové nádrže. Takto je možné nezávisle hasit pěnou i vodou současně.

Skříň čerpadla je standardní, pro hašení vysokotlakem je přidán přiměšovač Pyrocoolu na DN a krom příposlechu RDST pak přepínání ovládání RDST – možnost posílání statusů od čerpadla.

V pravé přední skříni je Elektrocentrála Geko 6402 na výsuvném platu, Ventilátor MT236, kalové čerpadlo AS 215 a ovládání osvětlovacího stožáru TVS 01-4x500W s automatickým návratem a strobo majákem, který je umístěný mezi kabinou a nástavbou.

V prostřední skříni jsou 4 koše na hadice po 3 hadicích C upravené dle našich požadavků, hadice a armatury.

V zadní pravé skříni pak naviják na vysokotlakou hadici Semperflex zakončený proudnicí AWG TURBO NOZZLES 2000 HD PN 40 umožňující hašení nízkotlakem i vysokotlakem, vybavený vodícími válečky. Je zde umístěn kanystr na 10l pyrocoolu a hlavně přenosný monitor o max. průtoku 1900l/min.

Na střeše pak vysouvací záchranný žebřík NOR-BAS 12,5m včetně Ademu, 4 nastavovací žebříky AL, proudnice na lehkou pěnu AWGM4. Skříň na savice, lopaty atd.