Na začátku června se organizují v rámci oslav mezinárodního dne dětí různé projekty pro děti. Sbor dobrovolných hasičů Chodov již tradičně připravuje ukázky, nebo oblíbené pokládání pěny nejen v Chodově, ale i jiných městech a obcích. Letos jsme se podíleli s hasičskou technikou na oslavách dne dětí v Božičanech, Staré Chodovské, v Chodově. Na všech místech jsme připravili pro malé i velké, prezentaci zásahové techniky a možnost vyřádit se v pěnovém baldachýnu.

Počátkem května začíná každoroční období prezentace hasičů v rámci preventivně výchovné činnosti. Postupně naši výjezdovou základnu navštíví děti chodovských škol a mateřských školek, ale také děti z dalších okolních měst. Takto to bude pokračovat až do začátku prázdnin, kdy nejvíce exponovaným dnem bude den otevřených dveří. Mezi prvními si tento rok vyzkoušeli, jak se stříká z hasičské proudnice děti z mateřské školky z Nového Sedla. Naši zbrojnici navštívili v polovině května a chodovští hasiči předvedli nejen hlavní zásahovou techniku, ale také například jak se používá ruční hasicí přístroj při hašení požáru. Jak se chovat při požáru je potřeba vstřebávat již od útlého věku.

V sobotu 14. dubna jsme byli pozváni na významný den hasičů v Nejdku. Hasiči slavili velmi krásné jubileum 150 let od založení sboru. Na celodenní akci nechyběla i naše historická technika ERENA s rokem výroby 1952. Oslavy byly zahájeny vysvěcením nového historického praporu nejdeckého sboru na náměstí, kde se shromáždila veškerá technika a všichni návštěvníci. Byli přivítáni hosté a po slavnostním zahájení se vydal slavnostní průvod městem. Ukončen byl před hasičskou zbrojnicí, kde probíhala další část oslav. Byla předána stuha II. stupně SHČMS a bylo poděkováno všem hostům včetně dvěma zahraničním. Velmi pěkné bylo přivítání a ocenění bývalých nejdeckých velitelů. Po té probíhaly jednotlivé ukázky složek IZS, včetně psovodů, PČR, ZZS, HZS Karlovarského kraje například hasicí zařízení Cobra, nový automobilový žebřík AZ 40, nebo hasební hřeby, Vodní záchranná služba a mnoho dalších. Večer se pokračovalo společenským večerem se slavnostním oceněním členů sboru. Slunečné počasí přálo, nechyběl celodenní hudební doprovod, oslavy byly moc krásné. Děkujeme za pozvání nejdeckým kamarádům, blahopřejme k výročí a těšíme se na další spolupráci.

V úterý 27. března proběhla návštěva zástupců německé automobilové společnosti BMW na hasičské zbrojnici v Chodově. Zástupci společnosti BMW mapovali území svého budoucího projektového záměru hlavně z pohledu bezpečnosti. Součástí plánovaných návštěv, které probíhaly v úterní den na hasičských stanicích profesionálních hasičů v Sokolově a v Kraslicích a také na hasičské stanici podnikových hasičů Sokolovská uhelná právní nástupce a.s., byla i návštěva u chodovských hasičů. Zástupce společnosti BMW, v doprovodu ředitele HZS Územního odboru Sokolov a velitele HZS podniku Sokolovská uhelná, přivítal starosta města Chodov a velitel hasičské jednotky Chodov. Byla to velmi příjemná a přátelská schůzka. Hostům byl představen koncept Městského záchranného systému v Chodově a forma spolupráce bezpečnostních složek hasičů a městské policie. Mnoho otázek se týkalo systému plošného pokrytí, poplachového plánu kraje a působení jednotky požární ochrany i strážníků v rámci svých obvodů. Byla diskutována bezpečnostní témata nejen z pohledu požární ochrany, ale i dalších jevů, jako je drogová kriminalita apod.  Byla také představena mobilní zásahová technika, zázemí a technologie obou složek. Na závěr bylo oboustranně konstatováno, že se určitě nevidíme naposledy. Věříme, že budeme v rámci nejen bezpečnostních projektů rozvíjet vzájemnou spolupráci v regionu.

Chodovský sbor dobrovolných hasičů se již tradičně podílel na organizaci masopustního reje v našem městě. Ten proběhl v neděli 4. února. Masopust zahájil starosta města Chodova Patrik Pizinger. Bývalý starosta a člen sboru Ing. Josef Hora se svou kapelou i masopustním šramlem brázdil ulice Chodova na přívěsu tažený naším historickým hasičským vozidlem Erenou. Na Staroměstské ulici opět probíhal tradiční staročeský jarmark, kde bylo možné ochutnat zabíjačkové pochoutky, ale i další tradiční pochutiny. Probíhaly také soutěže masek dospělých i dětí, kteří byli odměněni sladkými nebo pro dospělé tekutými cenami. Atmosféru dotvářela také dobově ustrojená skupina četnické stanice, která měla za úkol dbát na bezpečnost slavností a ochránit davy návštěvníků od nebezpečného medvěda. Počasí bylo slunečné a chodovský masopust si nenechalo ujít velké množství diváků.

Devatenáctého srpna se v areálu hasičské zbrojnice v Pozorce konaly oslavy 115. let od založení sboru dobrovolných hasičů.

Program oslav odstartovala ukázka kynologů z nedalekého Nejdku. Po ukázkách práce psovodů přišli na řadu hasiči. Pozorečtí hasiči společně s hasiči z Nejdku a kolegy ze záchranné služby karlovarského kraje, předvedli přítomným divákům ukázku vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozu. Havarované vozidlo, ze kterého byl zraněný řidič vyproštěn, pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Bylo nakonec zapáleno a pozorečtí hasiči předvedli divákům hašení hořícího vozu.

Děti i dospělí si mohli prohlédnout historická hasičská vozidla, kde mimo jiné byla i naše Praga RN. Svoji současnou zásahovou techniku zde představili kolegové z ostatních hasičských jednotek, ze zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje a Policie ČR.

Závěrečným bodem programu bylo předání ocenění členům sboru dobrovolných hasičů z Pozorky, po kterém následovala zábava a bujaré veselí. O zábavu se postaraly kapely z nedalekého okolí.

Chodovská jednotka se připojila ke gratulantům a prezentovala se již zmiňovaným  historickým automobilem Praga RN.

Fotografie uveřejněny se souhlasem autora.