Česká republika si 11. listopadu připomněla Den válečných veteránů. Také v Chodově se sešli zástupci armády, vedení města, veřejnost a také členové sboru dobrovolných hasičů aby u památníku obětem válek zavzpomínali na vojáky, kteří bojovali v obou světových válkách i novodobých konfliktech. Symbolem celého Dne válečných veteránů je červený vlčí mák a tato květina zdobila klopy některých přítomných, kteří i tímto způsobem vzdávají hold těm, kteří padli nebo bojovali za naši vlast.

Proč se vlčí mák stal symbolem Dne válečných veteránů?

Původ nalezneme v básni Ve Flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Útrapy a bolest raněných vojáků mírnil psaním básní, zvláště se ho dotkla smrt přítele a bývalého žáka poručíka Alexise Helmera.

V den, kdy báseň vytvořil, prý vál jemný východní vítr a vlčí máky se mezi hroby vlnily. Papír s básní však autor posléze zahodil. Našel ho ovšem jeden z důstojníků. Báseň ho zaujala, poslal ji do Anglie a časopis Punch ji publikoval 8. prosince 1915.

Vlčí mák pak jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michael.

V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů právě vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům. Tradice nošení vlčího máku se však autor básně John McCrae nedožil. Padl před koncem války.