Vážení příznivci hasičského řemesla,

ve dnech 1. až 3.října 2004 proběhly v Chodově oslavy hned tří výročí města, a to 810 let první zmínky o Chodově, 110 let povýšení obce na měst a v neposlední řadě 130. výročí od založení Sboru dobrovolných hasičů Chodov. V průběhu září vrcholily přípravy na organizaci a zabezpečení celoměstských oslav a také bylo poděkováno a zároveň předáno ocenění členům základní organizace v Chodově. Tito členové se sešli v obřadní síni v Chodově s vedením sboru, města Chodova i Okresního sdružení hasičů Sokolov. V předvečer hlavního dne oslav 1.10.2004 proběhl velmi krásný společenský večer, na kterém se sešlo mnoho hostů, starochodováků a významných osobností nejen z Chodova, ale z celé České republiky. Nechyběl zde starosta města Chodova Ing. Josef Hora, hejtman Karlovarského kraje Judr. Josef Pavel, ředitel HZS Karlovarského kraje plk.Ing. Zdeněk Teplý, starosta OSH Sokolov František Matoušek a také zástupce výkonného výboru SH ČMS pan František Hanus a mnoho dalších. Zde byla předána jak městská, tak i nejvyšší hasičská ocenění. Nejvyšší ocenění, které při tomto večeru bylo předáno chodovským hasičům, byla stuha k praporu SH ČMS. Velmi příjemnou atmosféru večera také navodil Ondřej Havelka se svou skupinou Melody Makers.

Hlavní den oslav 2.10.2004 byl zahájen slavnostním průvodem, před kterým do ulic Chodova vyrazil předvoj s vlajkonoši a 50 členným chórem z partnerského města Oelsnitz. Tento hudební předvoj nabudil slavnostní atmosféru ve městě. Hlavní historický průvod byl už od počátku koncipován v dobovém stylu počátku dvacátého století. Například ve vozidle Praga Mignon z roku 1921 přijel Ladislav Zapf starosta Sboru dobrovolných hasičů v Chodově a pan František Hanus člen výkonného výboru Sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska. V čele průvodu přijel přivítat své poddané Císař František Josef I., kterého představil ve své roli Vladimír Čech a starosta města Ing. Josef Hora ve vozidle Praga Grand z roku 1917. Ale jejich cesta bohužel neproběhla úplně bez problémů. Před jednou z chodovských škol vypověděl automobil poslušnost a z motoru vyšlehly plameny, které museli pohotově zlikvidovat přítomní koterovští hasiči. Akce dopadla dobře a auto s císařem pokračovalo v cestě. Kromě muzikantů, mažoretek, kostitřasů, civilních veteránů (motorky i vozidla), kostýmovaných řemeslníků, jelo na chvostu průvodu šest krásných hasičských veteránů, a to slavná „Erena“ RN – 1952 z Chodova, Henschel 1937 z SDH Stará Role, Mercedes z roku 1940 SDH Žlutice, Valter z roku 1932 – Hasičský záchranný sbor Plasy (Plzeňsko), Tatra 17 z roku 1927 z SDH Mirovice (Písecko), Škodovka z roku 1929 z SDH Zlonice (Kladensko). Průvod byl velmi krásný a kdo jej neviděl přišel o velmi pěkný zážitek. Další z hlavních bodů programu byla například výstava hasičských vozidel, která proběhla v Hlavní ulici a bylo na ní přizváno přes třicet automobilů různých značek. Co se týče nové techniky byl zde k vidění například kombinovaný hasicí vůz Scanie z chemičky Eastman, Scanie cisterna CAS 24, výšková technika ze Sokolova AZ 37 Iveco Magirus, kolegové z Vřesové představili Sanitu Toyota, cisternu T815 CAS 24, protiplynový vůz Avii PPLA, HZS Karlovy Vary představil CAS 16 Camiva, celkem se představilo šest vozidel Chodovských hasičů - nejnovější cisterna CAS 24 T815 Terrno 1, cisterna Lizka CAS 24, žebřík IFA AZ30, Technický vůz TA-2 Avie. Z veteránů RN 1952 a také tzv.“Kačena“ Tatra 805 rok 1956. Další technika přijela z Nejdku s technickým vozem T613 TA-1, SDH Potůčky s cisternou CAS 32 T815 a cisterna CAS 16 PV3S, Rover - technický vůz a mnoho dalších včetně ukázky vyprošťovací techniky AV-15 Tatra 815 z odtahové služby Bečvář. Na výstavu také přijela stará technika ze slavnostního průvodu, cisterna Zill a RN cisterna CAS 16 z SDH Jirkov, Aerovka z SDH N.Role, Práškový vůz Renault z SDH Koterov včetně vozidel a techniky našich zahraničních hostů atd.. (celkem Chodov navštívili tři zahraniční delegace: SDH Reinprechtspölla - Rakousko, SDH Oelsnitz - Německo, SDH Winkerling -Německo). Hasičský program pokračoval dále kolem Kulturního a společenského střediska velmi pěknou ukázkou (CTIF) nejmenších hasičů z Plzně (24.MŠ). Po té následovala ukázka koterovských hasičů, kteří předvedli historický útok. Nejsledovanější část programu byla velmi působivá ukázka složek Integrovaného záchranného systému v praxi. Cílem tohoto cvičení bylo ukázat veřejnosti několik různých způsobů záchrany osob z výškové budovy při fiktivním požáru desetipatrového domu č.p.692. V prvotní fázi se představila ve své činnosti PČR a MP Chodov při zajištění místa zásahu a komunikace. Dále byla provedena ukázka hašení a prvotního zásahu jednotky z Chodova. Záchranné úkoly plnil dle pokynu velitele zásahu i vrtulník z 233. letky SAR a MEDEVAC AČR Plzeň Líně (W-3A Sokol), který pilotoval kpt. Pojar při záchraně osob ze střechy. Také se představila výšková technika včetně použití záchranného rukávu od profesionálů ze Sokolova, lezecká skupina z PS Eastman provedla záchranu osob ze střechy, proběhla také ukázka evakuace osob za pomoci dýchací a vyváděcí techniky HZSP SU a.s. Vřesová. Po té následovala ukázka hašení vozidla včetně imitace dopravní nehody, při které byla předvedena ukázka vyprošťování zraněné osoby z havarovaného vozidla. Tuto ukázku provedly členové zásahové jednotky z Chodova. Na závěr byla předvedena ukázka rozbíjení kamene při důlních závalech pomocí hydraulického kladiva „Darda“ , kterou provedla Báňská záchranná služba SU a.s..(pro zajímavost: sami si přivezli ze šachty 3 velké balvany na rozbití) V průběhu programu si veřejnost měla možnost prohlédnout vrtulník AČR, který přistál na nedalekém hřišti.

Program byl velmi bohatý a myslím, že každý kdo se přišel podívat, si přišel na své. To nehovoříme ještě o městské části oslav při kterých nechyběla kvalitní muzika od rockové muziky až po country, stánkový prodej, ukázka historických řemesel, prezentační stan města, dva pivní stany plzeňského pivovaru, opékání vola a prasete, ražení příležitostné mince, prodej městských a hasičských propagačních předmětů (např. velmi zdařilá a 14 dní před oslavami pokřtěná kniha Chodov, Almanach 2004 SDH Chodov atd.), ukázky historického šermu a mnoho dalších atrakcí, které pokud chtěl někdo vidět, musel by tomu věnovat celý den.

Slavnostní den byl zakončen společenským večerem, kterým provázel známý moderátor a chodovák Aleš Cibulka. Během zahájení bylo předáno několik pamětních stuh k hasičskému a městskému praporu včetně jejich předání zahraničním partnerům. K dobré náladě přispěl velmi bohatý kulturní program včetně vystoupení známé skupiny Těžkej Pokondr.

Třetí den oslav 3.10.2004 byl ve znamení sportu. Například proběhlo několik turnajů v různých sportovních odvětvích (karate, nohejbal, fotbal, Roadshow Ekokom – ekologické soutěže pro děti atd.). Hlavní pozornost byla věnována slavnostnímu otevření nového atletického stadionu Klubu Olympioniků v Chodově, na kterém byla také provedena ukázka požárního útoku dětí SDH Chodov. Tímto byl zahájen sportovní atletický mítink s názvem „Chodovská Tretra“. Tento mítink navštívili taktéž zasloužilí sportovci a olympionici jako např. Ivan Satrapa (házená), Karel Engel (zápasník), Jan Kůrka (střelec), Remigius Machura (koulař), Jaroslav Alexa (výškař), Pavla Hamáčková (skok o tyči), Vladimíra.Racková (diskařka).

Na závěr bych chtěl poděkovat všem sponzorům, kteří významným způsobem podpořili tuto akci, Všem kteří byli organizačně zapojeni do přípravy a realizaci oslav, za jejich úsilí vytvořit velmi pěknou oslavu slavnostního „Hatricku“, jak by nazvali tyto tři výročí někteří sportovní komentátoři a doufám, že ti co v Chodově byli, si z reje oslav odnesli spoustu pěkných zážitků.