Opět po roce, s rozdílem několika dnů, se skupina chodovských hasičů vydala na cestu za poznáváním moravských vín do Mikulova. Dlouhá cesta většinou za slunečného počasí byla provázena dunivým zvukem při jízdě po naší první dálnici. Po dosažení brněnské estakády odbočujeme směrem k pálavským vrchům a při západu slunce míjíme Novomlýnské nádrže, abychom s ubývajícím světlem zastavili u našeho penzionu v Mikulové. Po krátkém ubytování vyrážíme směrem na Turold. Míříme do kopce vedle několika vinařských staveb. Zde nás již za podzimního tmavého večera očekává u svého vinařského království pan Ing. Pavel Mayer. Tajemná atmosféra očekávání je umocňována světlem hořících svíček, kdy se světlo plamene odráží ve sklenkách připravených pro degustaci. Přivítání se neslo v duchu ochutnávání letošního Svatomartinského vína. Říká se, že pokud se mladé Svatomartinské víno vyvede, bude dobrý celý ročník. A podle prvních odhadů se zdá, že ročník 2011 bude patřit k těm výjimečným.

Při tomto uvítání jsme seznamováni, jak taková degustace probíhá a na jaké záludnosti se musí dávat pozor. Přesto jsou všichni zvědaví na samotnou degustaci mladých i archívních vín. Přesouváme se do sudového sklepa, kde začíná degustace mladých vín. Je nám pokaždé vysvětleno, jak se správně víno ochutnává, jak používat smyslové vnímání pro vychutnání rozdílů každé odrůdy. Po degustaci sudových vín se přesouváme do klidné a krásné cihlové rotundy, kterou osvětluje jen mihotající se plamen několika svíček. Obklopují nás stovky až tisíce archivních skleněných kousků a vinařský mistr přináší další archivní vína. Celou degustaci doprovází vyprávění o historii každé odrůdy. Ročník vína, obsah cukru a očekávaná chuť. To byly základní informace ke každému vínu. Samozřejmě občas s pikantním doslovem o éterické síle vybraných kousků vína. Postupně ochutnáváme Veltlínské zelené, Neuburské, Chardonnay, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Muškát Moravský, Turold cuvée, Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Frankovka, Alibernet, Blauburger a další.


Kvalita vín stoupá s klesajícím ročníkem archivace a degustace vrcholí s ochutnávkou starého archívního vína z minulého století z roku 1961. V nejlepším ukončujeme letošní degustaci moravských vín a necháváme si prostor pro případné ochutnání ještě starších archivních skvostů i do příštího roku. Opouštíme úžasného hostitele a ukládáme se ke spánku.

Po rozbřesku se loučíme se nádhernou atmosférou Mikulova, ale především se skvělým mistrem vinařem Ing. Pavlem Mayerem. Každý z účastníků výpravy si z jeho sklípku odváží několik kousků drahocenného lahodného moravského vína. Vlastně to nebylo několik kousků, ale mnoho kousků. Poděkování patří samozřejmě vinaři panu Mayerovi, ale také přátelům, kteří tento báječný zážitek pro členy sboru zorganizovali. Konstatuji, že se akce povedla a budeme na ni stejně jako minulý rok dlouho vzpomínat.

A ještě vysvětlení k názvu letošní expedice. Právě letos se podařilo zapsat odrůdu Blauburger do Státní odrůdové knihy. Odrůda Blauburger je modrá moštová středně raná odrůda. List středně velký, pětiúhelníkovitého tvaru, profil čepele tvaru V. Hrozen středně velký, středně hustý. Bobule malá až středně velká, tvar na profilu kruhovitý. Barva slupky modročerná. Odrůdu vyšlechtil F. Zweigelt v Klosterneuburgu křížením Modrý Portugal x Frankovka v roce 1923.