V rámci projektu přeshraniční spolupráce byla naplánována týdenní letní aktivita mladých hasičů z Chodova a německých hasičů partnerského města Oelsnitz/Erzgebrige.  V sobotu 15. července jsme odjeli v 8 hodin autobusem od hasičské zbrojnice do vzdělávacího centra dobrovolných hasičů Feuerwehrtechnisches Zentrum Erzgebirge ve městě Pfaffenhain.

Po příjezdu na určené místo, proběhlo v zasedací místnosti přivítání starostou Oelsnitz/Erzgebrige, dále krátká prezentace ohledně bezpečnosti, představení celého týdenního programu, seznámení s prostory, rozdělením dětí do barevných týmů, kteří budou mezi sebou celý týden soutěžit a držet služby na úklid jídelních stolů. Hned poté se šlo rozdělit pokoje, vybalit věci z kufrů a hurá na kola. Čekala nás jízda po cyklostezce v délce 25 km.

Každý soutěžní tým složený z 3 německých dětí a 3 českých dětí obdržel samozřejmě trička a jmenovky.

Program byl na celý týden velice nabitý, pestrý a zábavný.  

Každý den po snídani čekalo děti jazykové vzdělání zábavnou formou, kde se učili základní věty i slovíčka z němčiny a po něm následoval připravený program - stavba ptačích budek a hmyzích domečků ve vzdělávacím středisku v Chemnitz, školení  energetické bezpečnosti v Mittweldy ve vodním centru na téma¨Blackout¨, kde byla připravená po krátké prezentaci o vodní elektrárně, jak se vyrábí elektřina a co to je Blackout, zábava pro děti, jako hraní stolního tenisu za tmy pouze s luminiscenčními barvami, ukázka jejich techniky, jízda na plošině do 38m, poznávání předmětu za tmy, zapojování elektro-stavebnice a po obědě jízda zpět do výcvikového centra. Další dny náš čekala jízda na bobové dráze, koupání na přehradě, celodenní zábava v zábavním parku Plohn, výlet na kanoích po řece a umisťování ptačích budek v městském parku. Vždy po příjezdu do zpět do výcvikového centra se pokračovalo  zábavou a soutěžemi jako byla přehazovaná, stolní fotbálek, kdy každý tým hrál s každým týmem, pomalou jízdou na kole, rychlou jízdou na motokárách v Sachseringu, hodem dalekým holinkou, trefováním kuželů hadicí, pexesem, týmovým jeřábem, během s hadicí, obstaráváním předmětů jako např. vajíčko, kravaty, brýlí, magnetu, propisky atd. a na závěr v rámci závěrečného večera byla letní aktivita ukončena kulturní vložkou.

Tímto děkujeme za realizaci jak vedení obou partnerských měst, tak především hasičům města Oelsnitz/Erzgebrige a zástupcům vzdělávacího centra Feuerwehrtechnisches Zentrum Erzgebirge Pfaffenhain a našemu překladateli.