Stále častěji přibývá zásahů na záchranu osob, které se probořili na ledu. Jen za prvních deset dní letošního roku měli hasiči dvanáct zásahu v celé republice na záchranu na zamrznuté vodní ploše. Ne všude jsou jako první na místě profesionální hasiči a tak musí tuto činnost nacvičovat i hasiči dobrovolní i když jen s minimálním, ve většině případů, základním vybavením.

U naší chodovské jednotky proběhl výcvik záchrany na zamrznuté vodní hladině poprvé a určitě ne naposledy, poslední lednový týden v rámci školícího dne. Jako přednášející byl k nám pozván příslušník HZS Středočeského kraje pan Bc. Hynek Černý, který se tématikou záchrany osob na ledu zabývá delší dobu a ve větším rozsahu. V den výcviku odpoledne provedl lektor teoretické školení k uvedené problematice na učebně naší zbrojnice a poté se celá zásahová jednotka vydala na rybník „Bílá voda“ kde byl naplánován praktický výcvik. Jednotka na místo výcviku vyjela oběma cisternami, aby byl zajištěn případný výjezd k zásahu a také, že v případě výjezdu na topící se osobu probořenou v ledu, by se používalo vybavení CAS. Po příjezdu na místo, byly zopakovány bezpečnostní pravidla s důrazem na jištění aktivně cvičících a bezpečný pohyb většího počtu osob na ledu. Tloušťka ledu byla dobrá a tak se začalo. Nedaleko od nás také cvičily policejní potápěči. Někteří členové naší jednotky s černým humorem poznamenali, že v případě potřeby nás má kdo lovit z vody. První borci si oblékli zapůjčené „suché“ obleky, plovací vesty i ochrannou přilbu určenou na vodu. Byl vytvořen otvor v ledu a nařezány další kusy ledu, které měli simulovat tenký led. Náš instruktor oblečený v neoprenu představoval topící se osobu. Záchrana osob se provádí v co největší míře s využitím technických prostředků, kterými jednotka disponuje a až jako poslední možnost je osobní přiblížení k topící se osobě. Při našem výcviku je vyzkoušeno několik způsobů záchrany. Způsob záchrany je závislý nejvíce na tom, jestli zachraňovaná osoba je při vědomí nebo je v bezvědomí. Jako technické pomůcky jsou vyzkoušeny, jeden díl nastavovacího hliníkového žebříku nebo verze s dvěma díly, improvizovaný plovák vyrobený například z prázdného kanystru na benzín k motorové pile, házecí pytlík, házecí balon, hadice „C“ a v neposlední řadě i gumový člun. Jsou vyzkoušeny způsoby přiblížení k topícímu se a způsob vytažení jak zachraňovaného tak záchranáře. Jak bylo zjištěno, nejlepší způsob záchrany s použitím technických prostředků, kterými disponuje naše jednotka, je záchrana pomocí jedné hadice „C“. Zkoušen je také způsob záchrany, kdy zachraňovaný spolupracuje se zachráncem a způsob kdy je zachraňovaná osoba v šoku a fyzicky se brání záchraně. Někteří tuto zkoušku pojali jako ve skutečnosti a bylo zjevné, že záchrana osob z vody není vůbec lehká. Některým našim hasičů se pobyt ve vodě hodně líbil, že nechtěli na břeh. Určitě to někteří odnesou rýmou. Z výcviku vyplynulo, že k záchraně osob na zamrznuté vodní hladině je potřeba nejméně dvě jednotky hasičů, jedna jednotka s co nejrychlejším výjezdem a základním vybavením. Důležitá je i dobrá vycvičenost záchranářů. I když jsem si nevyzkoušel teplotu vody v zimě, jelikož jsem pořizoval fotografickou dokumentaci, bylo to poučné odpoledne a důležité zvýšení odborné kvalifikace naší jednotky.

Výcviku se zúčastnilo 13 členů zásahové jednotky SDH Chodov, 5 příslušníků HZS Karlovarského kraje ze stanice Karlovy Vary směna „A“, jako pozorovatel velitel čety „C“ ze stanice HZS územní odbor Sokolov a samozřejmě instruktor pan Bc. Hynek Černý. Tímto chceme Hynkovi Černému poděkovat, že ve svém volnu přijel na západ Čech a proškolil nás k záchraně osob na zamrznuté vodní hladině.