V pátek 24. října jsme vyjeli k zásahu ještě jednou. Tentokrát to bylo s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24 v rámci vyhlášeného třetího stupně poplachu na karlovarské mezinárodní letiště v Olšových Vratech. Dopoledne na letišti proběhl nácvik činnosti složek IZS při řešení letecké nehody po přistání letadla. Námětem byla letecká nehoda a požár po destrukci části letounu Airbus A320, které havarovalo při přistání a vyjelo mimo vzletovou a přistávací dráhu. Letadlo na místě cvičení simuloval přistavený autobus. Úkolem hasičů bylo ochlazování trupu letadla a oddělení plošného požáru po odlomení křídla, hašení plošného požáru, záchrana osob, třídění metodou Start, průzkum okolí havarovaného letadla zda se tam nenachází zranění nebo další cestující, spolupráce se zdravotnickou záchrannou službou, spolupráce s policií ČR, spolupráce s pracovníky letiště.

Jedním z prvků, které prověřovali rozhodčí, byly dojezdové časy jednotlivých jednotek. Na místě zasahovaly jednotky HZSp Letiště Karlovy Vary, HZS stanice Karlovy Vary, HZS stanice Toužim, HZS stanice Sokolov, HZS stanice CHZ Sokolov, HZSp Sokolovská uhelná, VHJ AČR Hradiště, JSDH Chodov, JSDH Ostrov, JSDH Stružná, JSDH Stará Role, JSDH Tašovice, JSDH Hájek a JSDH Kyselka.

Jaká je rychlost šíření požáru letadla a proč je důležité pravidelně nacvičovat zásahy záchranných složek, je vidět na záběrech požáru dopravního letadla B737 na japonském letišti Okinawa. Video zde a video 2.

Foto na tomto webu: autor Jiří Kot HZS Karlovarského kraje, další foto na webu HZS autor Martin Kasal HZS Karlovarského kraje.

Kopírování je bez souhlasu autora zakázáno.