Některá odborná školení jsou prováděna ve spolupráci s HZS Karlovarského kraje. Ve dnech 18. - 19. března 2010 probíhala cyklická odborná příprava velitelů družstev na centrální stanici profesionálních hasičů v Sokolově. Probírali se zde vybraná témata z metodických listů bojového řádu, práce ve výškách a nad volnou hloubkou. Velký důraz byl kladen na zásady velení i řízení zásahu a úzká spolupráce a povinnosti ve vztahu k operačnímu středisku.
Také byl na vstupním velitelském kurzu proškolen nový velitel družstva, který úspěšně absolvoval základní kurz velitelů (V40) na centrální hasičské stanici v Chebu. Témata byla, vybrané zákony důležité pro výkon hasičského velitele, metodické listy bojového řádu, soubor typových činností složek IZS, spolupráce s krajským operačním a informačním střediskem, spolupráce na úrovni havarijního plánování v rámci obce, opakování první pomoci vedené odborným garantem ze zdravotnické záchranné služby. Tento kurz byl ukončen přezkoušením před zkušební komisí.
Další školení naší zásahové jednotky proběhlo 21. března v Chodově na zbrojnici, se zaměřením na zásahy při dopravních nehodách. Výcvik začal hodinovou prezentací velitele jednotky. Zde byly zopakovány hlavně základní taktické zásady při tomto druhu zásahu s velkým důrazem na bezpečnost práce a techniku vyprošťování. Členové jednotky byli seznámeni se základními konstrukčními prvky vozidel, jejich funkčnost i materiálové složení, včetně aktivních i pasivních bezpečnostních systému (airbagy, aktivní hlavové opěrky, předpínače pásů).
Důležitou součástí bylo, sjednocení terminologie označení jednotlivých částí vozidel, což je velmi důležité při vzájemné komunikaci a porozumění vydaných rozkazů. Zazněly zde informace o možných druzích namáhání poškozených konstrukcí vozidel, které můžou mít zásadní vliv na bezpečnost práce. Na závěr byly probrány možnosti vytváření přístupu do kabin nákladních vozidel se zaměřením na zajištění stabilizace a funkčního vypodložení kabiny. Po té následovala praktická část výcviku. Protože hasiči, ve spolupráci s městskou policií Chodov, mají k dispozici dostatečný počet vraků k výcviku, je možné provádět výcvik po jednotlivých etapách. V prvním případě byl proveden nácvik technik vyproštění a vytváření přístupu do vozidla pro záchranáře. Důležitá byla stabilizace vozidla před započetím vyprošťování ve stavu "na kolech".
Členové každého družstva si vyzkoušeli možnosti odstranění předních i zadních dveří, "B" sloupku, odtlačení přístrojové desky pomocí hydraulického válce a např. její zvednutí bez pomoci válce vystřihnutím "kapsy" pro rozpínací nástroj a vytvoření přístupu k pedálům. Dále byly prakticky vyzkoušeny způsoby odstranění střechy, skel a mnoho dalších technik.
Na závěr výcviku bylo velitelem jednotky určeno družstvo, které provedlo kompletní zásah včetně příjezdu a zajištění místa zásahu. Podle připraveného scénáře bylo vozidlo převráceno na střechu s jednou zraněnou osobou zaklíněnou uvnitř vozidla. Tento zásah byl zadokumentován videokamerou a po té proběhlo krátké vyhodnocení nedostatků během zásahu.
Po výcviku nastala ještě jedna zvláštní chvíle, která je důležitá hlavně pro začínající členy zásahové jednotky. Rituály při křtu nového člena jednotky jsou různé, nicméně v Chodově byl pokřtěn do členství v zásahové jednotce pomocí proudu vody Viktor Kožín. Byl sice trochu mokrý, ale po té si s kluky kamarádsky "plácl". Tím mu do hasičského života přejeme hodně zdaru a pevných nervů.