Je pondělí večer a v jedné z technologických budov v průmyslové zóně na Vintířovské ulici se rozeznívá poplachové zařízení. Všichni zaměstnanci se jen na vteřinu po sobě podívají a už po zajištění přidělených pracovních míst opouštějí nouzovým východem budovu. Vedoucí pracovník směny zjišťuje na ovládacím pultu elektrické požární signalizace, že byl nahlášen na pult centralizované ochrany požár v části výrobní haly. Událost je okamžitě nahlášena na tísňové číslo 150 a zároveň probíhá kontrola počtu zaměstnanců. Jsou pohřešováni dva. I tato informace je nahlášena operátorovi tísňové linky. Na telefonním centru tísňového volání jsou zjištěny všechny důležité informace a jsou předány elektronickou cestou na příslušné operační středisko hasičů.
Tím je pro nás krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje se sídlem na specializovaném pracovišti v krajském městě. Operační technici, v souladu s rozhodnutím operačního důstojníka, vysílají na místo události jednotky hasičů zařazené v prvním stupni podle požárního poplachového plánu určené pro zásahy v Chodově. K zásahu vyjíždí chodovská zásahová jednotka s CAS 24 T815 a CAS 20 T815, jednotka HZS ze stanice Sokolov s CAS 24 Scania, jednotka HZS ze stanice Karlovy Vary s CAS 24 Scania, jednotka podnikových hasičů Sokolovská uhelná s CAS 20 T815 „Portugal“ a mimo poplachový plán také jednotka hasičů z Vintířova s CAS 16 Daewoo Avia.
Ještě před příjezdem hasičských jednotek je na místě hlídka městské policie a zjišťuje základní informace od vedoucího pracovníka večerní směny. Za chvilku již přijíždějí první jednotky hasičů a první velitel se dozvídá, že se jedná o prověřovací cvičení. Velení zásahu se ujímá velitel prvního chodovského družstva a dostává od řídícího cvičení námět tohoto večerního prověřovacího cvičení v pondělí 30. července. Rozbíhá se kolotoč standardních činností hasičů při požáru. Velitel zásahu zjišťuje informace od vedoucího noční směny a studuje dokumentaci zdolávání požáru v tomto výrobním závodě. Hasiči mají dýchací přístroje v pohotovostní poloze a probíhá příprava dopravního a útočného vedení ještě před vstupem do budovy. První průzkumná skupina se vydává na pokyn velitele k pátrání a záchranné pohřešovaných osob.
Na místo přijíždějí další jednotky. Velení u zásahu přebírá velitel první profesionální jednotky a rozděluje úkoly. Vysílá další průzkumné skupiny, které k vyhledání osob využívají termokamery. Dvě hasičské jednotky provádějí průzkum a přípravu útočného vedení na střechu budovy. Je nalezena první osoba, která je při vědomí a je vyvedena mimo ohrožený prostor. Stále pokračuje pátrání po druhé osobě v hale, kde je snížená viditelnost. I venku se s nastávajícím nástupem noci snižuje viditelnost a tak se na několika zásahových vozech rozsvěcují halogenové reflektory na vysouvacích stožárech. Druhá osoba je nalezena v bezvědomí, jelikož ji představuje hasiči „oblíbená“ figurína. Na vyhledání pohřešovaných navazuje hašení pomocí vytvořených útočných proudů. I když nastává noc, je veškerá činnost hasičů při letních teplotách a pohybu ve výrobní hale, kde při výrobě vzniká dost velké teplo, dost náročná. Je nutno dodržovat pitný režim a sledovat činnost zasahujících pro případ vystřídání.
Po splnění stanovených úkolů, je cvičení ukončeno. Řídící cvičení nařizuje připravit jednotky na odjezd a organizuje závěrečné krátké vyhodnocení cvičení se všemi veliteli přítomných jednotek. Vyhodnocení cvičení v nočních hodinách se zúčastňuje i krajský řídící důstojník. Hasiči balí použité vybavení a skončení vyhodnocení cvičení se všichni vrací na základny. Jako poslední opouští místo cvičení řídící cvičení s fotografem a krajský řídící důstojník. Tak skončilo červencové prověřovací cvičení pěti jednotek a zaměstnanců výrobního podniku na téma požáru v průmyslovém objektu.