Již od konce července platí nařízení hejtmanky Karlovarského kraje o zákazu rozdělávání ohně na volném prostranství. Tím je myšleno venku. Nevystavujte sebe ani okolí zvýšenému nebezpečí vzniku požáru. V tomto počasí vznikne požár velmi rychle a také rychlost šíření je vysoká. Zákaz rozdělávání ohně platí také v noci, kdy například nezodpovědní zahrádkáři rozdělávají oheň a myslí si, že nebezpečí vzniku požáru v noci nehrozí a nikdo nevidí, odkud jde kouř. Zákaz platí pro všechny venkovní prostory, tedy i soukromé zahrady a prostory u domu. Hasičské jednotky nejen v karlovarském kraji vyjíždějí každý den k požárům trávních porostů, lesů. Všechny požáry jsou náročné a nebezpečné. V mnoha případech tyto požáry ohrožují majetek. Proto všechny opět žádáme nevystavujte sebe ani okolí zvýšenému nebezpečí vzniku požáru.
Sucho a horko znamená i pro náš kraj riziko vzniku požáru. Hejtmanka Jana Vildumetzová proto vyhlašuje DOBU ZVÝŠENÉHO NEBEZPEČÍ VZNIKU POŽÁRŮ NA ÚZEMÍ REGIONU, a to v době od čtvrtka 26. července 2018 až do odvolání. Činí tak na základě doporučení ředitele Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Václava Klemáka. Důvody rozhodnutí popsala hejtmanka následovně: „Dlouhodobé sucho, žádný déšť i předpověď počasí, která nepřináší změnu, to vše by mohlo zapříčinit vznik požáru kdekoliv v našem kraji. Musíme proto přistoupit k preventivním opatřením, která zahrnují například zákaz rozdělávat a udržovat ohně na volném prostranství, pálení klestí či používání pyrotechniky. Věřím, že to lidé pochopí a budou tyto podmínky dodržovat." Porušení povinností stanovených uvedeným rozhodnutím lze postihnout jako přestupek.
Podívejte se na obecné podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru:
Místem zvýšeného nebezpečí vzniku požáru je jakákoli plocha na území kraje, která je pokryta vegetací takového charakteru, že je schopna v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru umožnit vznik požáru a jeho následné šíření (např. lesní porosty, plochy zemědělských kultur, parky, zahrady, louky apod.)
V době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru je na výše uvedených místech zakázáno:
a) rozdělávat a udržovat ohně a odhazovat hořící nebo doutnající předměty
b) pálit klest a zbytky po těžbě na lesních pozemcích
c) provozovat jízdy parních lokomotiv, pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření k zamezení vzniku požáru
d) používat pyrotechnické výrobky
e) používat jiné zdroje zapálení (např. létající přání, lampiony se světlem z otevřeného ohně, pochodně apod.)
f) spotřebovávat vodu z umělých a přírodních nádrží určených jako zdroje požární vody k jiným účelům než k hašení požárů