Středa 29. ledna dopoledne a chodovská zásahová jednotka hasičů je povolána do ulice Nám. 9. května v Chodově. K zásahu určuje krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje naši „technickou“ CAS 20. Je hlášena potřeba nouzového otevření bytu v uvedené ulici. Po příjezdu na místo průzkumem zjišťujeme, že dochází k úniku plynu, protože byl cítit již před vchodem do domu. K zásahu je také vyslána jednotka profesionálních hasičů ze sokolovské centrální stanice s vozidlem CAS 24. Koncentrace plynu je zjištěna pracovníkem plynárenské služby i na odvětrané společné chodbě. Tato naměřená koncentrace na chodbě nevylučovala výbušnou koncentraci v bytě. Na místě byl pracovník zámečnické firmy, kterému se jen částečně podařilo vzhledem k bezpečnostním prvkům na vchodových dveřích, byt otevřít. Na pokyn velitele zásahu byl uzavřen hlavní přívod plynu do budovy a zvažovala se evakuace osob.

Podle dalšího zjišťování, byl údajně plyn cítit již několik dní. Naše jednotka provedla přirozené odvětrávání i nucenou ventilaci ke snížení koncentrace na chodbě. Měřená koncentrace mimo dotyčný byt nebyla nebezpečná. Cítit je díky aromatické složce Merkaptan v plynu. Nicméně se potvrdila přítomnost úniku plynu, v bytě jsme zatím nemohli koncentraci změřit. Byla zde obava hasičů i plynaře, že v bytě by mohla být nebezpečně výbušná koncentrace. Naše činnost se zaměřila hlavně na okamžité odvětrání a snížení jakéhokoliv rizika iniciace. Pokud by měření potvrdilo nebezpečnou koncentraci, evakuace by byla nezbytná. Po zjištění dalších informací od obyvatel domu i dalších zainteresovaných osob včetně policie, nařizuje velitel zásahu provést vniknutí do bytu přes balkónové okno. Určení hasiči vybavení dýchacím přístrojem a detekční technikou vstupují po provedení měření u okna a následného otevření okna s odvětráním do bytu. V bytě nezjišťují přítomnost žádných osob. Byl zjištěn otevřený ventil plynového hořáku, který byl okamžitě uzavřen. Bylo provedeno odvětrání všech místností ke snížení koncentrace, která nebyla již nebezpečná. Na místo se dostavují další pracovníci plynárenské společnosti a provádějí kontrolu všech bytů. Další informace k uvedené události, vzhledem k vyšetřování policie ČR s podezřením na obecné ohrožení, nebudeme poskytovat.

 

Je nepochopitelné, proč obyvatelé domu nevolali plynaře nebo hasiče hned po prvotním zjištění přítomnosti plynu na společné chodbě. Na únik upozornil soudní vykonavatel exekutorského úřadu, který přišel zabavit byt.  Před ukončením zásahu hasičů byl objekt předán společenství vlastníků s poučením provedení kontroly všech bytů před otevřením přívodu plynu do domu.

Je podivující, že obyvatelé jsou lhostejní ke své bezpečnosti v domě. Varovným příkladem možných následků je událost z února minulého roku, který se stal ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde došlo k výbuchu plynu a následnému požáru. Výbuch a požár domu – Frenštát pod Radhoštěm. U jednoho požáru po výbuchu zasahovala naše jednotka v roce 2010 v Karlových Varech. Požár po výbuchu v Karlových Varech.