Silný vítr orkánu Sabine o rychlosti až 150 km/h zasáhl na počátku týdne Karlovarský kraj. Na základě výstrahy meteorologů zasedal v neděli v podvečer krizový štáb města Chodov, který se připravoval na větší počet událostí. Byla přijata opatření k rychlému řešení očekávaných událostí. Od nedělní 18. hodiny byli v pohotovosti chodovští hasiči, pracovníci CHOTESu, městští strážníci a tým pro krizové řízení města. Hasiči drželi pohotovost přímo na zbrojnici z důvodu co nejrychlejšího výjezdu k zásahu. K prvnímu zásahu vyjela chodovská jednotka v souvislosti s projevy orkánu již v neděli večer. V pondělí držela naše jednotka pohotovost v síle tří zásahových družstev. Během dne jsme zasahovali u osmi událostí a to především v souvislosti se silním větrem. Dozvuky orkánu a to technickou pomocí odstranění padlého stromu na komunikaci, jsme řešili ještě ve středu 12. února. O výjezdech chodovských hasičů bylo informováno vedení města, které monitorovalo veškeré potřeby v rámci krizového řízení. Po dobu působení orkánu, nebyl nikdo ze zasahujících hasičů zraněn.

Během noci z neděle na pondělí a přes den v pondělí až do úterního rána provedli hasiči v karlovarském kraji celkem 358 zásahů. Z tohoto počtu se jednalo o 8 dopravních nehod, 8 požárů, 2 plané poplachy, 1 únik nebezpečných látek a 2 záchrany osob a zvířat. Ostatní tvořila technická pomoc, nejčastěji odstranění spadlých stromů na silnice, domy či zaparkovaná auta. Další častou pomocí, konkrétně ve 46 případech, bylo odstranění nebezpečných stavů převážně u uvolněných částí střech různých domů. Hlášení o událostech přijímali operátoři Telefonního centra tísňového volání na linkách 150 a 112. Informace o potřebě zásahu hasičů byly předávány také z tísňové linky Policie ČR. Během pondělních čtyřiadvaceti hodin takto přijali celkem 529 hovorů, kdy bylo potřeba zásahu hasičů. Nejvíce volání bylo v době mezi šestou a osmou hodinou ranní. Operátoři tísňové linky na Krajském operačním a informačním středisku v Karlových Varech také odbavovali tísňové hovory pro další kraje v republice a to nejvíce pro Plzeňský, Středočeský, Jihočeský a kraj Vysočina.

Druhá polovina článku se statistickými údaji zásahů v karlovarském kraji, převzata ze stránek HZS Karlovarského kraje. Redakčně upraveno.