Pálení klestu lze v Karlovarském kraji hlásit elektronicky přes internet.

Nová služba hasičů pro všechny, kdo chtějí ušetřit čas i finance.

 

Elektronicky


Pálení lze nahlásit elektronickým formulářem, který občané najdou na webových stránkách HZS Karlovarského kraje - www.hzs-kvk.cz pod názvem "Hlášení pálení", který je umístěný na úvodní straně na horní liště.
Elektronický formulář občany sám navádí, co mají vyplnit. Po jeho odeslání se veškeré informace zobrazí obsluze operačního střediska hasičů na počítačích na příslušném místě na mapě.

 

Telefonem


Pálení lze nadále hlásit i telefonicky na Krajské operační a informační středisko HZS Karlovarského kraje tel. 950 370 112 - 115.
Při ohlášení je třeba uvést jméno, telefonické spojení na osobu, která bude spalování provádět, přesná identifikace místa, kde bude spalování probíhat, datum spalování, hodinu od kdy do kdy bude spalování probíhat, případě další údaje, které bude požadovat příslušník hasičského záchranného sboru. Ohlášení se rozhodně neprovádí na čísla linek tísňového volání (112 a 150), které slouží přímé pomoci postiženým.


Odesláním formuláře Hasičský záchranný sbor nepovoluje pálení. Odesláním vyplněného formuláře je Vaše pálení evidováno operačním a informačním střediskem hasičského záchranného sboru.

Evidence slouží jen pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru.

Ohlášením předejdete zbytečným výjezdům hasičů. Nahlašujte Vaše pálení biologického odpadu, ale i pálení čarodějnic, přes webové stránky hasičů na operační středisko! Jsou známy případy z nedávné doby, kdy se pálení klestí vymklo kontrole a vše skončilo ztrátami na životech nebo požáry různých objektů. Věnujte, prosím, případnému pálení maximální pozornost, a zajistěte si dostatečnou zásobu vody pro uhašení v každém okamžiku.

V jarních a podzimních měsících hasiči častěji než kdy jindy vyjíždějí k požárům trávy a lesních porostů. Častěji také vyjíždějí k požárům nebo k dohašování špatně zabezpečených ohnišť. Dle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákona o PO) fyzická osoba nesmí provádět plošné vypalování porostů a i přesto je u nás vypalování trávy neustále oblíbené. Jarní úklid se ale nemusí majitelům zahrad nebo remízků vyplatit. Ten, kdo se totiž rozhodne "vyčistit" svou zahradu ohněm, může zaplatit i několikatisícovou pokutu. Při plošném vypalování porostů se dopouští přestupku dle zákona o požární ochraně, za který jí hrozí pokuta do 25 000 Kč. Fyzické osoby mohou provádět kontrolované spalování hořlavých látek, např. shrabanou trávu pálit na hromadě.

Podnikající právnické a podnikající fyzické osoby taktéž nesmí plošně vypalovat porosty. Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou navíc povinny, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. Podnikající právnické a podnikající fyzické osoby se při plošném vypalování porostů dopouští přestupku dle zákona o PO, za který jí hrozí pokuta do 500 000 Kč (stejná pokuta hrozí pro nenahlášení požáru). Dále jsou povinni spalování předem oznámit příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje. Navíc dle zákona o PO pro fyzické osoby, podnikající právnické a podnikající fyzické osoby je povinnost bezodkladně oznamovat každý vzniklý požár příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.

Nezapomeňte také, že při pálení biologického odpadu musí být vždy postupováno v souladu s dalšími zákony, např. zákonem o ovzduší, zákonem o lesích, zákonem o odpadech nebo s vyhláškami obcí.

 

Redakčně upraveno.

 

Zdroj informací:

1.) článek tiskové mluvčí HZS Karlovarského kraje por. Mgr. Aleny Ryvolové

2.) internetové stránky Hasičského záchranného sboru ČR

3.) internet