Pálení čarodějnic: Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost
- Napsal Jiří Kot
- Kategorie: Prevence a ochrana obyvatelstva
Poslední dubnová noc, známá jako Filipojakubská, patří k oblíbeným tradicím, zejména díky pálení čarodějnic a setkáním u táboráků. Zatímco lidé si užívají jarní večer plný ohňů a zábavy, hasiči každoročně čelí zvýšenému počtu zásahů. Kromě požárů způsobených neopatrným zacházením s ohněm řeší i desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomenou pálení rekreačního ohně nahlásit.
Nahlaste pálení snadno online. Pokud plánujete zapálit rekreační oheň na volném prostranství, doporučujeme využít online evidenci pálení dostupnou na https://paleni.izscr.cz. Tím je rozdělání ohně evidováno operačním a informačním střediskem, které v případě oznámení požáru v čase a v blízkosti místa, kde bylo rozdělání ohně nahlášeno, ověří s kontaktní osobou uvedenou v oznámení, zda došlo opravdu k požáru či probíhá pouze předem nahlášená situace. Předejde se tak zbytečnému výjezdu jednotek požární ochrany.
Spalování biologického materiálu – co se změnilo?!
Biologický odpad, jako jsou například větve, listí, suchá tráva nebo jiný rostlinný materiál, bylo až do března 2025 možné spalovat podle pravidel stanovených jednotlivými obcemi. Ty si mohly samy upravit, za jakých podmínek lze rostlinný materiál spalovat, případně tuto možnost zcela zakázat, pokud zároveň zajistily alternativní způsob jeho likvidace, například prostřednictvím kompostování nebo organizovaného odvozu.
Od 1. března 2025 však platí nové pravidlo: spalování biologického odpadu je zakázáno. Výjimku tvoří pouze spalování čistého, suchého rostlinného materiálu (například dřevo využité právě při táborácích), který není nijak znečištěn chemickými látkami.
Naopak není dovoleno pálit čerstvé větve, mokré listí nebo vlhkou trávu, u nichž dochází ke kouři a doutnání. Tento typ odpadu musí být zlikvidován ekologicky – tedy kompostováním, v hnědé popelnici na bioodpad nebo odevzdáním ve sběrném dvoře.
Užijte si tradiční pálení čarodějnic s ohledem na bezpečnost – pro vás i vaše okolí!
Redakčně zkráceno.
Článek převzat z webu HZS ČR - Generální ředitelství.
Celý text ZDE.
20. duben 2025 - požár OA, ul. Smetanova
- Napsal Jiří Kot
- Kategorie: Požáry
V neděli 20. dubna vyhlásilo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach pro dvě jednotky na požár osobního vozidla v ulici Smetanova. K požáru vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 T815 TERRA v čase 18:54 hodin. K zásahu vyslalo operační středisko také jednotku HZS Karlovarského kraje centrální stanice Karlovy Vary s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Scania "Cobra". Po příjezdu se na místě nacházel řidič vozidla, který hasil požár v motorové části pomocí vody z PET lahví. Uvádí, že k požáru došlo během jízdy. Provádíme zajištění vozidla proti pohybu, likvidaci požáru pomocí vysokotlakého útočného proudu, a další protipožární opatření. Jelikož z vozidla unikají provozní náplně, provádíme zachytávání látek a následné ošetření komunikace pomocí sorbentu. Je povolán vyšetřovatel požárů HZS a na místo se dostavuje jednotka z Karlových Varů, jejíž velitel přebírá velení zásahu.
20. duben 2025 - dopravní nehoda 6 vozidel, Chodov
- Napsal Jiří Kot
- Kategorie: Dopravní nehody
V neděli 20. dubna v noci, je vyhlášen poplach naší jednotce na typ události Dopravní nehoda - úklid. Operační středisko Integrovaného záchranného systému vyhlašuje poplach kdy v příkazu k výjezdu je uvedeno, že máme vyjet s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Scania. V databázi Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje je zaznamenán čas výjezdu v čase 01:20 hodin. Po příjezdu na místo je proveden průzkum, který ukázal, že se na místě nachází jen olejová skvrna v délce cca 600 metrů v ulicích U Koupaliště až Hlavní. V ulici Hlavní se nachází Policie ČR, která uvádí, že již před 3 hodinami došlo k nehodě osobního vozidla. Při nehodě došlo k poškození celkem šesti vozidel a úniku provozních náplní. Vozidlo viníka se na místě již nenacházelo. Provádíme postupné odstraňování ropných produktů a od příslušníků policie přebíráme protokol o nehodě.
15. duben 2025 - dopravní nehoda, Jindřichovice
- Napsal Jiří Kot
- Kategorie: Dopravní nehody
V úterý 15. dubna krátce po půl šesté ráno, vyjíždíme na dopravní nehodu se zraněním motocyklisty na silnici z Jindřichovic směrem na Dolní Nivy. K zásahu jsme vyjeli s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Scania v plném obsazení. K nehodě vyjela současně jednotka HZS Karlovarského kraje centrální stanice Sokolov. Po našem příjezdu na místo nehody, kde již zasahuje ZZS, provádíme zajištění místa nehody, protipožární opatření u havarovaného motocyklu, usměrňování provozu. Zraněná osoba je v péči zdravotnických záchranářů a na místo zásahu se dostavuje sokolovská jednotka a hlídka Policie ČR. Velitel jednotky HZS přebírá velení zásahu. Naše jednotka se řídí jeho pokyny a po splnění všech úkolů se vracíme zpět na základnu.
30. březen - 11. duben 2025 - zásahy jednotky Chodov
- Napsal Jiří Kot
- Kategorie: Jiné
30. březen (12:14) - požár odpadu na balkoně, Karlovy Vary - CAS 30 T815 TERRA
31. březen (10:44) - nouzové otevření bytu, Chodov - CAS 20 Scania
31. březen (19:17) - transport pacienta pro ZZS, Chodov - CAS 20 Scania
1. duben (18:28) - požár OA, Chodov - CAS 30 T815 TERRA
2. duben (12:52) - technická pomoc, Chodov - CAS 20 Scania
4. duben (10:15) - požár, Chodov - CAS 30 T815 TERRA
4. duben (21:48) - planý poplach, Vřesová - CAS 30 T815 TERRA
6. duben (14:28) - požár bytu, Loket - CAS 30 T815 TERRA
7. duben (18:35) - požár odpadu, Chodov - CAS 30 T815 TERRA
8. duben (07:56) - záchrana zvířete z vody, Chodov - CAS 20 Scania
8. duben (09:40) - spolupráce složek IZS, Chodov - CAS 20 Scania
9. duben (11:33) - nouzové otevření bytu, Chodov - CAS 20 Scania, AZ 30 Iveco Magirus
10. duben (14:35) - dopravní nehoda 2 OA, Chodov - CAS 20 Scania
11. duben (04:03) - požár skládky, Vintířov - CAS 30 T815 TERRA
27. březen 2025 - dopravní nehoda, Jindřichovice
- Napsal Jiří Kot
- Kategorie: Dopravní nehody
Ve čtvrtek 27. března vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Scania v čase 22:23 hodin na příkaz operačního střediska IZS na dopravní nehodu osobního vozidla. Na silnici z Vřesové směrem na Jindřichovice došlo ke střetu osobního vozidla ke střetu se zvěří a následně k úniku provozních náplní vozidla. provádíme zajištění místa nehody, protipožární opatření a odstranění úniku na pozemní komunikaci.
Strana 1 z 629