V neděli 26. června vyjíždíme na příkaz Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje na požár lesního porostu ve špatně přístupném terénu. K zásahu mezi Kraslice a Přebuz vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Tatra 815 TERRNo1 v čase 15:36 hodin. Požár lesního porostu na ploše zhruba 6000 metrů čtverečních byl v nepřístupném terénu, proto nebylo možné zajet na místo se zásahovou technikou. Místo požáru bylo v nepřístupném terénu na vrcholu kopce Bukovec bez jakékoliv možnosti doplnění požární vody. Bylo tak potřeba zajistit na požářiště dálkovou dopravu vody kyvadlově dostatečným počtem cisteren, zároveň bylo nutné natáhnout hadicové vedení do prudkého kopce více než 500 metrů daleko.

Operační středisko hasičů vyhlásilo na základě požadavku velitele zásahu druhý stupeň poplachu a z Prahy si vyžádalo vrtulník Letecké služby Policie ČR k leteckému hašení. Naše jednotka se podílela na přímém hašení požáru, ale také na vyhledávání skrytých ohnisek s následným dohašováním a dálkové dopravě vody z čerpacího stanoviště na přečerpávací místo pomocí zásahové cisterny. Celková likvidace požáru trvala osmnáct hodin. Celý zásah byl velmi náročný především nedostupností pro požární techniku, velkým převýšením a vysokými denními teplotami. Naše jednotka se vrátila zpět na základnu krátce před půl jedenáctou hodinou v noci. Příčina požáru je v šetření.

Zasahující technika a jednotky:

HZS KVK stanice Kraslice - CAS 20 Tatra 815, CAS 30 Tatra 815-7, čtyřkolka Polaris, VEA Ford Ranger

HZS KVK stanice Sokolov - CAS 30 Tatra 815-7, VEA Toyota Hilux

HZS KVK stanice Karlovy Vary - VEA velitelsko-spojový vůz Ford Transit

JSDH Kraslice - CAS 32 Tatra 815

JSDH Rotava - CAS 32 Tatra 815

JSDH Oloví - CAS 20 Tatra 815 TERRNo1

JSDH Nejdek - CAS 20 Man

JSDH Chodov - CAS 20 Tatra 815 TERRNo1

JSDH Vintířov - CAS 30 Scania

JSDH Březová - CAS 30 Tatra 815-7

JSDH Luby - CAS 20 Man, CAS 32 Tatra 148

JSDH Krajková - CAS 24 Liaz 101

Letecká služba Policie ČR + HZS Praha – vrtulník Bell 412 EP

HZS KVK UO Sokolov – OA Škoda Octavia, VA VW Caddy

HZS KVK UO Cheb – OA Škoda Kodiaq (řídící důstojník)

HZS KVK krajské ředitelství – Škoda Yeti

 

Foto: ©JSDH Chodov a ©Jiří Kot Photography