V sobotu 20. října se v dopoledních hodinách rozezní signál na pracovišti telefonního centra tísňového volání. Operátor TCTV 112 přijímá hovor, který je systémem lokalizován v jedné z chodovských ulic. Obyvatelka Chodova oznamuje kouř v panelovém domě v ulici náměstí 9. května. Operátor tísňové linky zjišťuje potřebné informace a posílá elektronickou datovou větu na pracoviště Krajského operačního střediska Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje.  V informačním elektronickém formuláři v takzvané „Datové větě“ je uvedeno, že se požár již podařilo uhasit, ale volající, po dotazu operátora TCTV, si není jista, jestli se požár nerozšířil. Obsluha KOPIS vysílá na místo události chodovskou zásahovou jednotku a současně informuje městskou polici a policii ČR.

Na místo vyjíždíme s určenou cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24/3200/400-S2Z v čase 10:41 hodin. Po příjezdu na místo je průzkumem zjištěno, že v bytě byl mladík, který pracoval v jednom z pokojů na počítači a ucítil kouř. Zjistil plameny ve vedlejším obývacím pokoji a přesto, že ještě není plnoletý, zachoval chladnou hlavu. Na hořící elektrospotřebič hodil deky a vyběhl vypnout jističe na elektrorozvaděči na chodbě. Poté provedl uhašení pomocí vody a začal s odvětráním bytu přes balkónové dveře.  Hasiči zkontrolovali místo požáru pomocí infrapyrometru, zkontrolovali zdravotní stav mladíka, který měl stopy po kouři v obličeji a protože došlo ke škodě, povolali na místo vyšetřovatele požáru. Hasiči po krátké kontrole konstatovali, že mladík je zcela v pořádku, požár je zlikvidován. V tomto případě lze konstatovat, že mladík svým chováním zabránil vzniku komplikovaného požáru v panelovém domě, kdy mohlo dojít k ohrožení všech osob v domě. Kdyby pohotově neuhasil vzniklý požár, stačilo málo a byl by jako první v ohrožení života. Hasičská jednotka se po příjezdu vyšetřovatele požárů HZS a předání bytu majitelům, vrací zpět na základnu.