V úterý 3. dubna pokračoval praktický výcvik pod vedením lektora Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje na obhájení certifikátu předurčenosti na dopravní nehody s vyproštěním osob z havarovaných vozidel na pozemních komunikacích. Výcvik probíhal na místě s dostatkem vyřazených vozidel určených k likvidaci. Konkrétním nácvikem byl technický přístup do havarovaného vozidla pomocí hydraulických vyprošťovacích nástrojů, následné ošetření zraněného přímo ve vozidle, příprava zraněné osoby na vyproštění, správné použití záchranné vyprošťovací desky. Se vším souvisel bezpečný pohyb při zásahu, zásady správného používání osobních ochranných prostředků pro technické zásahy a samozřejmě správné použití vyprošťovacích nástrojů. Další výcvik bude pokračovat až do úspěšného obhájení předurčenosti.

Každá hasičská jednotka, pokud je předurčena na speciální druhy zásahů, musím projít certifikačním procesem teoretických a také praktických dovedností pro konkrétní druhy těchto zásahů. Samozřejmostí je, že pokud jednotka tento certifikát získala, tak musí po stanovené době projít opakovacím školením a přezkoušením k prodloužení certifikace. Naše jednotka je předurčena na zásahy při dopravních nehodách na pozemních komunikacích a jsme zařazeni do kategorie D. V těchto měsících probíhá jak teoretické školení, tak praktický výcvik pod vedením lektorů Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje a také lektorů Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje. Jeden z praktických výcviků proběh tuto středu 7. března, kdy celá jednotka odjela do areálu soukromého provozovatele likvidace starých automobilů, kde jsme prováděli standardní úkony při řešení následků dopravních nehod s konkrétními postupy technického použití hydraulických vyprošťovacích nástrojů a dalšího vybavení pro vyproštění osob z havarovaných vozidel. Další opakovací školení a výcvik bude pokračovat v následujících měsících. Tímto výcvikem není dotčena schopnost a dosavadní certifikace naší jednotky pro tento speciální druh předurčenosti na řešení následků dopravních nehod.

Hasičské jednotky se stále vzdělávají pro veškerou specifickou činnost, která může nastat při řešení mimořádných událostí. Každý rok je zpracován plán školení a výcviku. Každý rok se hasiči učí nové věci, ale stále opakují a zdokonalují standardní stávající postupy. Kdo se školí a provádí výcvik ve všech hasičských dovednostech, jsou nováčci, kteří jsou součástí zásahové jednotky. S tímto školením pomáhají především velitelé družstev s velitelem jednotky. První letošní „kadetský“ výcvik proběhl v úterý 16. ledna, kdy nováčci nacvičovali zásah při požáru výškové budovy. Výcvik proběhl ve výškovém domě, který je svým stavebním řešením nevyšší a nejsložitější pro hasební zásah. Mladí hasiči cvičili vytváření dopravního hadicového vedení do budovy od cisternové automobilové stříkačky, vytváření útočného hadicového vedení od rozdělovače uvnitř budovy, použití dýchacích přístrojů s důrazem na uživatelskou kontrolu, pohyb ve složitém prostoru se složitější viditelností, pátrání a záchranu osob. To vše do vyšších pater panelového domu. Pro některé to bylo sáhnutí skoro až na dno sil. A to ještě nehořelo. Závěry výcviku byly probrány na konci s doporučením na zlepšení a zdůrazněním, že samozřejmě další podobně zaměřené výcviky budou pokračovat.

V pátek 17. listopadu se u chodovských hasičů aktivovaly všechny technologické prvky vyhlašující poplach celé zásahové jednotce. V dopoledních hodinách byl nahlášen požár střechy průmyslového objektu ve Vintířovské ulici. Jednalo se o prověřovací cvičení hasičských jednotek ve druhém stupni poplachu dle požárního poplachového plánu a dokumentace zdolávání požáru. Cvičení se zúčastnilo celkem deset hasičských jednotek, které měli za úkol záchranu osob zevnitř haly a také hašení požáru střešní konstrukce, ale i dalších částí objektu. Naše jednotka byla na místě samozřejmě jako první a proto byla nasazena na úseku pátrání a záchrany. Celé cvičení se uskutečnilo díky vstřícnému přístupu a dobré spolupráci zástupci vedení společnosti SKF.

Během slunečného nedělního odpoledne 15. října, proběhl výcvik nováčků zásahové jednotky na téma zásahy při dopravních nehodách. Pod kaštanem na nástupní ploše zbrojnice proběhlo nejdříve teoretické zopakování taktických a bezpečnostních zásad při zásahu u dopravní nehody s potřebou vyproštění zaklíněných osob. Byly probrány a prodiskutovány některé již absolvované zásahy pomocí videa. Po té následovala praktická část. K dispozici bylo osobní vozidlo určené k likvidaci. Členové jednotky cvičili základní postupy při řešení dopravních nehod osobních automobilů. Jištění, přístup, stabilizace zdravotního stavu zraněného, vyproštění a transport. Zaměření výcviku bylo na jištění - kvalitní průzkum, ustavení mobilní techniky hasičů, zajištění místa nehody, protipožární zabezpečení, stabilizace vozidla a přístup ke zraněnému. Byly prováděny různé metody vstupu do vozidla pomocí technických prostředků ve výbavě jednotky, např. hydraulické vyprošťovací zařízení a další. Těsně před závěrem výcviku, byl operačním střediskem vyhlášen poplach na výjezd k technické pomoci, úniku na komunikaci. O tom byl předešlý článek.

Ve čtvrtek 14. září vyhlásilo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach jednotkám ve druhém stupni poplachu na ohlášený požár v Nejdku. K požáru, ve společnosti vyrábějící součástky pro automobilový průmysl, jsme vyjeli s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24 v čase 08:40 hodin. Jednalo se o prověřovací cvičení. Na místě zasahovaly JSDH Chodov, HZS Karlovarského kraje stanice Karlovy Vary, JSDH Nejdek, JSDH Pozorka, JSDH Pernink, JSDH Nová Role, JSDH Abertamy.