Hasičské jednotky se stále vzdělávají pro veškerou specifickou činnost, která může nastat při řešení mimořádných událostí. Každý rok je zpracován plán školení a výcviku. Každý rok se hasiči učí nové věci, ale stále opakují a zdokonalují standardní stávající postupy. Kdo se školí a provádí výcvik ve všech hasičských dovednostech, jsou nováčci, kteří jsou součástí zásahové jednotky. S tímto školením pomáhají především velitelé družstev s velitelem jednotky. První letošní „kadetský“ výcvik proběhl v úterý 16. ledna, kdy nováčci nacvičovali zásah při požáru výškové budovy. Výcvik proběhl ve výškovém domě, který je svým stavebním řešením nevyšší a nejsložitější pro hasební zásah. Mladí hasiči cvičili vytváření dopravního hadicového vedení do budovy od cisternové automobilové stříkačky, vytváření útočného hadicového vedení od rozdělovače uvnitř budovy, použití dýchacích přístrojů s důrazem na uživatelskou kontrolu, pohyb ve složitém prostoru se složitější viditelností, pátrání a záchranu osob. To vše do vyšších pater panelového domu. Pro některé to bylo sáhnutí skoro až na dno sil. A to ještě nehořelo. Závěry výcviku byly probrány na konci s doporučením na zlepšení a zdůrazněním, že samozřejmě další podobně zaměřené výcviky budou pokračovat.

V pátek 17. listopadu se u chodovských hasičů aktivovaly všechny technologické prvky vyhlašující poplach celé zásahové jednotce. V dopoledních hodinách byl nahlášen požár střechy průmyslového objektu ve Vintířovské ulici. Jednalo se o prověřovací cvičení hasičských jednotek ve druhém stupni poplachu dle požárního poplachového plánu a dokumentace zdolávání požáru. Cvičení se zúčastnilo celkem deset hasičských jednotek, které měli za úkol záchranu osob zevnitř haly a také hašení požáru střešní konstrukce, ale i dalších částí objektu. Naše jednotka byla na místě samozřejmě jako první a proto byla nasazena na úseku pátrání a záchrany. Celé cvičení se uskutečnilo díky vstřícnému přístupu a dobré spolupráci zástupci vedení společnosti SKF.

Během slunečného nedělního odpoledne 15. října, proběhl výcvik nováčků zásahové jednotky na téma zásahy při dopravních nehodách. Pod kaštanem na nástupní ploše zbrojnice proběhlo nejdříve teoretické zopakování taktických a bezpečnostních zásad při zásahu u dopravní nehody s potřebou vyproštění zaklíněných osob. Byly probrány a prodiskutovány některé již absolvované zásahy pomocí videa. Po té následovala praktická část. K dispozici bylo osobní vozidlo určené k likvidaci. Členové jednotky cvičili základní postupy při řešení dopravních nehod osobních automobilů. Jištění, přístup, stabilizace zdravotního stavu zraněného, vyproštění a transport. Zaměření výcviku bylo na jištění - kvalitní průzkum, ustavení mobilní techniky hasičů, zajištění místa nehody, protipožární zabezpečení, stabilizace vozidla a přístup ke zraněnému. Byly prováděny různé metody vstupu do vozidla pomocí technických prostředků ve výbavě jednotky, např. hydraulické vyprošťovací zařízení a další. Těsně před závěrem výcviku, byl operačním střediskem vyhlášen poplach na výjezd k technické pomoci, úniku na komunikaci. O tom byl předešlý článek.

Ve čtvrtek 14. září vyhlásilo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach jednotkám ve druhém stupni poplachu na ohlášený požár v Nejdku. K požáru, ve společnosti vyrábějící součástky pro automobilový průmysl, jsme vyjeli s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24 v čase 08:40 hodin. Jednalo se o prověřovací cvičení. Na místě zasahovaly JSDH Chodov, HZS Karlovarského kraje stanice Karlovy Vary, JSDH Nejdek, JSDH Pozorka, JSDH Pernink, JSDH Nová Role, JSDH Abertamy.

V sobotu 2. září ráno vyjela chodovská jednotka s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24 na ohlášený rozsáhlý požár travního prostu a lesa ve vojenském újezdu Hradiště. Jednalo se o letošní největší cvičení jednotek požární ochrany v Karlovarském kraji. Tématem cvičení bylo hašení rozsáhlých lesních požárů, kdy je nutné dopravit hasební vodu na velkou vzdálenost. S použitím čerpadel Somati a kyvadlovou dopravou hasiči přepravili vodu z vodních zdrojů k linii lesního požáru na vzdálenost devíti kilometrů. Cvičení se zúčastnilo téměř čtyřicet jednotek hasičů z Karlovarského, Ústeckého, Středočeského a Plzeňského kraje a také vrtulník Letecké služby Policie ČR pro letecké hašení.

Hasiči v rámci školení a výcviku provádějí i výcvik v řízení zásahových vozidel takzvané kondiční jízdy. Kondiční jízdy se dělají v rámci vlastního hasebního obvodu, ale i dále, v plném obsazení družstva tak, jak vozidlo jezdí k ostrým zásahům. Ve středu 19. července večer velitel družstva, které mělo ten den službu, naplánoval kondiční jízdu s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20/3400/210-S2T Tatra 815 TERRNo1 s tím, že zásahové vozidlo bude obsazeno všemi členy družstva. Před výjezdem krátce před půl osmou večerní, ohlásil náš velitel operačnímu středisku počet osob ve vozidle a lokalitu kam bude směřovat jízda hasičského vozidla. Záhy se potvrdila zásada provádět, pokud je to možné, kondiční jízdy v plné obsazenosti. V čase 19:40 hodin operační a informační středisko Integrovaného záchranného systému odvolává jednotku z kondiční jízdy a vysílá ji k dopravní nehodě s vyproštěním do obce Jenišov lokalita Zátiší. Informace, kterou dostal náš velitel přes radiostanici z operačního střediska, byla upřesněna na nehodu osobního vozidla, které narazilo do propustku u silnice nedaleko železničního přejezdu P85 směrem na Jenišov a další jednotky nemohou přijet, jelikož zasahují u jiné události.