Ve čtvrtek 24. června postila část jihomoravského kraje vichřice s tornádem. Tornádo zasáhlo část Břeclavska a Hodonínska. Nejpostiženějšími obcemi jsou Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky. Na místo ihned vyrazili všechny místní složky IZS. Během noci jsou na místo této mimořádné události vyslány také dva speciální hasičské odřady USAR týmů. Událost si vyžádala nejméně pět lidských životů, více než 200 zraněných osob a odhaduje se 9 000 osob bez přístřeší. Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje vyslal v pátek na pokyn generálního ředitelství HZS ČR pomoc  kolegům z Jihomoravského kraje, postiženého bouřkami a tornádem, ve formě speciálního vyprošťovacího odřadu pro zajišťování likvidačních prací a odklízení trosek. Součástí tohoto odřadu byly i dvě jednotky Sboru dobrovolných hasičů, kdy jednou byla naše chodovská zásahová jednotka. Součástí karlovarského odřadu byl také speciální velitelský vůz s drony pro monitorování rozsahu škod.

Na příkaz Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje jsme dnes ráno opět vyjeli s dopravním automobilem DA Iveco Daily a s další speciální technikou profesionálních hasičů HZS Karlovarského kraje na hraniční přechod Pomezí na Ohří, kde jsme zřídili mobilní odběrové místo. Odběry jsou určené pro takzvané pendlery, tedy osoby, které potřebují negativní test na COVID pro zaměstnavatele v Německu. Hasiči budou provádět antigenní testy, do dvaceti minut od odběru dostanou testované osoby potvrzení o výsledku testu. Odběrové místo bude v Pomezí nad Ohří otevřené v sobotu 30. ledna a v neděli 31. ledna od 10 do 15 hodin, v pondělí 1. února od 4 do 14 hodin. Toto mobilní testovací místo je zřízeno na žádost krizového štábu Karlovarského kraje a hasiči ho zřizují jen krátkodobě v uvedených termínech. V ČR lze absolvovat antigenní test zdarma 1x za 5 dní. Dle nového opatření Ministerstva zdravotnictví z 28.1. bude možné od 1. února 2021 absolvovat antigenní test zdarma 1x za 3 dny.

V neděli 24. ledna odpoledne rozhodl krizový štáb Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje vyhovět žádosti vedení Karlovarského kraje o zřízení a zajištění chodu mobilního testovacího místa systému drive-in na hraničním přechodu Pomezí na Ohří. Bylo rozhodnuto, jaké jednotky budou vyslány ke zřízení a zajištění tohoto odběrového místa a naší jednotce vyhlásilo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach v čase 15:20 hodin. K zásahu vyjíždíme s dopravním automobilem DA Iveco Daily a velitelským automobilem VEA Škoda Octavia. Naše cesta vede nejprve do Karlových Varů k budově skladu ochrany obyvatelstva HZS, kde odevzdáváme materiál použitý při budování evakuačního střediska v souvislosti s požárem v Chodově, a fasujeme nový materiál včetně přívěsné elektrocentrály pro odběrové místo. Následně se přesouváme k hraničnímu přechodu Pomezí. Tam spolupracujeme s příslušníky HZS Karlovarského kraje a zřizujeme testovací místo pro pendlery. Naše jednotka se následně rozděluje a část zůstává s DA na místě a ostatní se vrací na základnu. Dle informací HZS v pondělí 25. ledna ve čtyři hodiny ráno zprovoznili hasiči odběrové místo na provedení antigenních testů pro tzv. pendlery na hraničním přechodu do SRN v Pomezí nad Ohří. Od začátku je před odběrným místem dlouhá fronta, provoz zde usměrňuje policie. Samotný odběr a následně výsledek s potvrzením trvá dvacet minut, čekání ve frontě je několikahodinové. Žadatelé o test mohou využít také odběrné místo v Německu. Žádost o vytvoření odběrného místa dostali hasiči od krajského krizového štábu a žádost byla pouze na pondělí. V průběhu dne se bude rozhodovat o dalším postupu.