Silný vítr orkánu Sabine o rychlosti až 150 km/h zasáhl na počátku týdne Karlovarský kraj. Na základě výstrahy meteorologů zasedal v neděli v podvečer krizový štáb města Chodov, který se připravoval na větší počet událostí. Byla přijata opatření k rychlému řešení očekávaných událostí. Od nedělní 18. hodiny byli v pohotovosti chodovští hasiči, pracovníci CHOTESu, městští strážníci a tým pro krizové řízení města. Hasiči drželi pohotovost přímo na zbrojnici z důvodu co nejrychlejšího výjezdu k zásahu. K prvnímu zásahu vyjela chodovská jednotka v souvislosti s projevy orkánu již v neděli večer. V pondělí držela naše jednotka pohotovost v síle tří zásahových družstev. Během dne jsme zasahovali u osmi událostí a to především v souvislosti se silním větrem. Dozvuky orkánu a to technickou pomocí odstranění padlého stromu na komunikaci, jsme řešili ještě ve středu 12. února. O výjezdech chodovských hasičů bylo informováno vedení města, které monitorovalo veškeré potřeby v rámci krizového řízení. Po dobu působení orkánu, nebyl nikdo ze zasahujících hasičů zraněn.

Během noci z neděle na pondělí a přes den v pondělí až do úterního rána provedli hasiči v karlovarském kraji celkem 358 zásahů. Z tohoto počtu se jednalo o 8 dopravních nehod, 8 požárů, 2 plané poplachy, 1 únik nebezpečných látek a 2 záchrany osob a zvířat. Ostatní tvořila technická pomoc, nejčastěji odstranění spadlých stromů na silnice, domy či zaparkovaná auta. Další častou pomocí, konkrétně ve 46 případech, bylo odstranění nebezpečných stavů převážně u uvolněných částí střech různých domů. Hlášení o událostech přijímali operátoři Telefonního centra tísňového volání na linkách 150 a 112. Informace o potřebě zásahu hasičů byly předávány také z tísňové linky Policie ČR. Během pondělních čtyřiadvaceti hodin takto přijali celkem 529 hovorů, kdy bylo potřeba zásahu hasičů. Nejvíce volání bylo v době mezi šestou a osmou hodinou ranní. Operátoři tísňové linky na Krajském operačním a informačním středisku v Karlových Varech také odbavovali tísňové hovory pro další kraje v republice a to nejvíce pro Plzeňský, Středočeský, Jihočeský a kraj Vysočina.

Druhá polovina článku se statistickými údaji zásahů v karlovarském kraji, převzata ze stránek HZS Karlovarského kraje. Redakčně upraveno.

 

Ve čtvrtek 4. dubna vyhlašuje Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach pro tři jednotky hasičů na požár lesa v karlovarské části Cihelny.  K zásahu vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Tatra 815 TERRNo1 v čase 13:14 hodin. Již při jízdě k zásahu je při průjezdu Jenišovem vidět na horizontu směrem na Plzeň velký kouř z lesa. V radiostanici je slyšet velitel první jednotky, která dojela na místo zásahu, jaký je rozsah požáru a povolání dalších hasičských jednotek na místo zásahu. Po příjezdu do Cihelen vidíme rozsah požáru již od silnice pod kopcem. Celý svah, který je po těžbě dřevní hmoty, je v kouři a v plamenech.

V úterý 19. června vyjíždíme na příkaz Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje na ohlášený požár sklepních prostor ve věžovém domě v ulici Poděbradova. K zásahu vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24/3200/400-S2Z Tatra 815 TERRNo1 a s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20/3400/210-S2T Tatra 815 TERRNo1 v čase 19:47 hodin. Operační středisko hasičů vyslalo na místo zásahu také jednotku Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje centrální stanice Karlovy Vary s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24 Scania a automobilovým žebříkem AZ 40 Iveco Magirus, také jednotku Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje centrální stanice Sokolov s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20 Scania, automobilovým žebříkem AZ 30 Iveco Magirus, velitelským automobilem VEA Toyota Hilux, také jednotku Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje stanice Chemické závody Sokolov s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24 Scania, jednotku Sboru dobrovolných hasičů Vintířov s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Scania.

Ve čtvrtek 20. července krátce po půl osmé večerní je na tísňovou linku přijata informace o požáru v podzemních patrech hotelového komplexu Thermal v Karlových Varech. Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje okamžitě na místo vysílá hasičské jednotky podle poplachového plánu. Naše jednotka na místo vyjíždí s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24. V hotelu Thermal došlo k požáru balneo provozu v druhém podzemním podlaží. Požár značně poškodil prostory i vybavení v baleno provozu, mimo tuto část se díky rychlému zpozorování a rychlému zásahu hasičů nerozšířil. Do ubytovací části hotelu, která je přímo nad místem požáru, pronikl kouř ze zplodin hoření, proto začala evakuace hotelových hostů ještě před příjezdem hasičů a hasiči pomáhali z evakuací a záchranou všech osob z hotelu. Hoteloví hosté se shromáždili na určeném evakuačním prostoru před hotelem, hasiči pak zkontrolovali všechna patra a všechny pokoje v celém hotelu.

Ve středu 21. prosince vyhlašuje krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru karlovarského kraje poplach ve druhém stupni podle požárního poplachového plánu na požár strojírenského podniku v Nejdku. K zásahu vyjíždí naše jednotka v 11:42 hodin s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24 T815 TERNNo1 a velitelským automobilem VEA Škoda Yeti. Naše jednotka po příjezdu na místo dostává úkoly od velitele zásahu. Provádíme společně s dalšími jednotkami průzkum uvnitř hořící budovy i další části, která je silně zakouřená, hašení požáru ve sklepních i nadzemních částech budovy, vynášení materiálu, rozebírání konstrukcí a také dálkovou dopravu vody. Jeden ze členů jednotky prováděl fotografickou dokumentaci na pokyn velitele zásahu. Zásah bylo nutné vést v dýchací technice, velitel zásahu si tak na místo vyžádal protiplynový automobil z hasičské stanice CHZ Sokolov s dostatečnou zásobou dýchacích přístrojů.

Důležité!!! V současnosti se nelze dovolat na žádná národní tísňová čísla (150, 155, 158 i 112) z Telefoniky O2. Pokud budete nutně potřebovat pomoc, vyndejte SIM kartu a dovoláte se na 112, kde bude odbaven Váš tísňový hovor.

V současné době řeší základní složky IZS problém spojení na straně operátora O2 .

PROSÍME VŠECHNY, KTEŘÍ BUDOU POTŘEBOVAT VYUŽÍT TÍSŇOVOU LINKU, ABY VYNDALI SVOU SIM KARTU Z TELEFONU A PAK VYTOČILI ČÍSLO tísňové linky.

Ve čtvrtek 16. října krátce po půl desáté dopolední vyhlašuje krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje poplach chodovské jednotce na požár výškové budovy. Z výjezdového lístku a dalších několika druhů informačních technologií se dozvídáme, že je hlášen požár výškové budovy v ulici U Koupaliště. K zásahu jsou operačním střediskem vyslány 4 jednotky stanovené požárním poplachovým plánem. Na tísňovou linku hasičů volá stále více lidí. Naše jednotka vyjíždí s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 24 a automobilovým žebříkem AZ 30. Již při jízdě Husovou ulicí je vidět trochu kouře v této ulici. Po vyjetí z kruhové křižovatky u Penny, je už vidět na věžové domy v ulici U Koupaliště, kdy prostřední je zcela zahalen do černého kouře. Po příjezdu na místo jsou vidět plameny z balkonu ve třetím patře třinácti patrové výškové budovy.

V pátek 11. července se naplnily předpovědi meteorologů a před osmnáctou hodinou se městem prohnala bouře doprovázená silným větrem. Ten způsobil pád několika stromů, k jejichž odstranění jsme museli vyjíždět. Jednalo se o zásahy v ulicích Husova, Náměstí ČSM, Dukelských Hrdinů, Horní. V areálu BVC Chodov došlo k převrácení velkých stanů a namotání na plot, ty hrozily pádem na některého z návštěvníků nadcházejícího mistrovství juniorů v plážovém volejbale. Na pokyn velitele zásahu byla konstrukce stanů rozebrána.

V neděli 1. června odpoledne došlo v ulici Vintířovská k tragické dopravní nehodě osobního vozidla, které se po vyjetí mimo vozovku do příkopu, převrátilo na bok a narazilo do betonového sloupu elektrického vedení. Před naším příjezdem na místě začali příslušníci policie ČR a městské policie s oživovacími pokusy dvou osob. Obě osoby měly vážná zranění hlavy. Chodovská jednotka pokračuje v kardiopulmonální resuscitaci do předání posádkám záchranné služby. Všichni zasahující se museli v místě nehody pohybovat opatrně, jelikož v důsledku nehody došlo ke spadnutí drátů elektrického vedení.

Dnes dopoledne proběhlo prověřovací cvičení na Vřesové ve zvláštním stupni poplachu s nácvikem evakuace osob a zřízením evakuačních středisek. Další informace přineseme v následujícím článku.

Středa 29. ledna dopoledne a chodovská zásahová jednotka hasičů je povolána do ulice Nám. 9. května v Chodově. K zásahu určuje krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje naši „technickou“ CAS 20. Je hlášena potřeba nouzového otevření bytu v uvedené ulici. Po příjezdu na místo průzkumem zjišťujeme, že dochází k úniku plynu, protože byl cítit již před vchodem do domu. K zásahu je také vyslána jednotka profesionálních hasičů ze sokolovské centrální stanice s vozidlem CAS 24. Koncentrace plynu je zjištěna pracovníkem plynárenské služby i na odvětrané společné chodbě. Tato naměřená koncentrace na chodbě nevylučovala výbušnou koncentraci v bytě. Na místě byl pracovník zámečnické firmy, kterému se jen částečně podařilo vzhledem k bezpečnostním prvkům na vchodových dveřích, byt otevřít. Na pokyn velitele zásahu byl uzavřen hlavní přívod plynu do budovy a zvažovala se evakuace osob.